Zavedení 5G by mohlo uzemnit více než 1 000 letadel. Letecké společnosti vyzývají prezidenta USA k zásahu

Technologie 5G byla příčinou zrušení více než 250 letů letadel v USA. Největší americké letecké společnosti žádají prezidenta Joea Bidena a jeho administrativu, aby zasáhli do rozšiřování sítí 5G v blízkosti letišť. Ukazuje se totiž, že tato technologie negativně ovlivňuje fungování některých přístrojů v letadle a může mít vliv na bezpečnost cestujících, informuje CNN.

Zástupci deseti největších amerických leteckých společností požádali americkou prezidentskou administrativu, aby odložila zavedení technologie 5G v blízkosti letišť. Důvodem jsou obavy, že by tyto sítě mohly rušit výškoměry, které jsou nezbytné při přistávání za velmi omezené viditelnosti. Podle některých společností způsobí nové předpisy uzemnění velkého počtu letadel z bezpečnostních důvodů.

Společnost United Airlines se mimo jiné ostře vyjádřila k 5G. „Při nasazení v blízkosti vzletových a přistávacích drah by signály 5G mohly rušit kritická bezpečnostní zařízení, na která se piloti spoléhají při vzletu a přistání za nepříznivých povětrnostních podmínek.“ uvádí se v prohlášení.

Federální letecká agentura (FAA) se touto problematikou zabývá a spolupracuje s leteckými společnostmi na omezení zpoždění a rušení letů v důsledku zavádění sítí 5G. Uvádí, že zrušila omezení pro zhruba 45 % komerční flotily v USA a že 48 z 88 drah, kterých se to má týkat, bude způsobilých pro přistání za snížené viditelnosti.

Letecké společnosti potřebují povolení používat na vybraných letadlech dva radarové výškoměry. Seznam zahrnuje letouny Boeing 737, 747, 757, 767, MD-10 a MD-11 a Airbus A310, A319, A320, A321, A330 a A350, informuje portál theaircurrent.com. Za zmínku stojí také to, že se dříve operátoři AT&T a Verizon dohodli na odložení zavádění 5G v blízkosti letišť o dva týdny. Termín právě uplynul.

Zdroj: CNN, theaircurrent.com