Zasáhla nečekaná geomagnetická bouře. Její řádění bylo vidět ze Země

V noci z 25. na 26. června kolem druhé hodiny ranní se objevila neočekávaná geomagnetická bouře třídy G1, jak uvádí server Space Weather. Výsledkem byly polární záře, které bylo možné pozorovat na některých místech na Zemi.

Geomagnetické bouře (nazývané také sluneční nebo magnetické bouře) jsou náhlé a intenzivní změny v magnetosféře, tj. v magnetickém poli naší planety. Jsou způsobeny zvýšenou sluneční aktivitou, zejména výrony koronální hmoty a četnými slunečními erupcemi. Vedou ke změnám fyzikálních parametrů slunečního větru. Síla bouřek se určuje na pětistupňové škále, přičemž G1 jsou nejslabší bouřky a G5 nejsilnější. Poslední bouře, kterou hlásil server Space Weather, který monitoruje vesmírné počasí, byla bouře třídy G1. Astronomové to neočekávali.

Geomagnetická bouře třídy G1

Četnost geomagnetických bouří se zvyšuje na konci každého jedenáctiletého slunečního cyklu v tzv. slunečním maximu, kdy je sluneční magnetické pole nejsilnější. Během této doby lze pozorovat i další jevy způsobené zvýšenou sluneční aktivitou, například sluneční tornáda. Nyní se blížíme k nejaktivnější fázi současného slunečního cyklu. Začala v roce 2019 a svého vrcholu dosáhne v roce 2025. V následujících letech bude aktivita Slunce klesat, dokud nezačne další jedenáctiletý sluneční cyklus.

Bouře tříd G1 a G2 nepředstavují pro Zemi žádné větší nebezpečí. Mohou způsobit drobné poruchy satelitů, energetických sítí, migrujících zvířat nebo zvýšit četnost polárních září ve vysokých zeměpisných šířkách. Mnohem nebezpečnější jsou bouře třídy G4 a G5. Mohou dokonce způsobit trvalé poškození navigačních systémů a výpadky proudu. Naštěstí jsou velmi vzácné.

Zdroj: spaceweather.com