Zaměstnání v roce 2030. Seznam dovedností, které budou požadovány

Většina odvětví se nyní vyvíjí extrémním tempem. Pokud se chceme něčemu věnovat, měli bychom se zamyslet, jak si povedeme i z dlouhodobého hlediska. Pojďme se podívat na některá kritéria, která budou v blízké budoucnosti rezonovat v různých odvětvích.

Digitální gramotnost

Podle Světového ekonomického fóra (WEF) bude v roce 2030 více než polovina pracovních míst vyžadovat znalost digitálních technologií. To znamená, že lidé, kteří budou schopni efektivně využívat digitální nástroje a platformy k řešení problémů a vytváření hodnot, budou stále žádanější. Dovolím si tvrdit, že ti, kteří nemají dostatečnou digitální gramotnost, budou v roce 2030 v soutěži o pracovní místa a obchodní příležitosti značně znevýhodněni, ať už se rozhodnou pro jakoukoli kariérní cestu.

Rozšířená práce – umělá inteligence

Umělá inteligence a automatizace způsobí do roku 2030 revoluci v mnoha odvětvích. Rozšířená práce zahrnuje rozvoj schopnosti využívat automatizaci k posílení vlastních dovedností a schopností. To může zahrnovat učení se, jak používat umělou inteligenci k automatizaci rutinních a všedních prvků vaší práce, což vám uvolní čas, abyste se mohli soustředit na složitější nebo lidštější stránku vaší práce.


Udržitelná práce

Svět dosáhne svých ekologických cílů a vyhne se klimatické katastrofě pouze tehdy, pokud podniky vynaloží značné prostředky na to, aby si udělaly pořádek ve svých vlastních záležitostech. To znamená minimalizovat množství odpadu, pokud možno recyklovat, přejít na ekologické zdroje energie a snížit znečištění a emise uhlíku. Věřím, že do roku 2030 se bude od každého očekávat, že se na tom bude podílet, protože to souvisí s jeho vlastní úlohou a odpovědností. Ať už je vaše práce jakákoli, pokud potenciálním zaměstnavatelům prokážete, že ji budete vykonávat čistším a ekologičtějším způsobem než další uchazeč, budete atraktivnější nabídkou.

Kritické myšlení a analýza

Svět na nás chrlí spoustu informací a třídění těch hodnotných od těch, které jsou jen šumem – nebo ještě hůře, jsou zavádějící – je důležitou dovedností pro budoucnost. Znamená to rozvíjet schopnost analyzovat a hodnotit cokoli od názorů po plány a používat dovednosti kritického uvažování k určení, zda má informace hodnotu, nebo bychom ji měli zavrhnout. Stejně jako většina dovedností, o kterých zde hovoříme, je to něco, co pravděpodobně nebude brzy automatizováno – umělá inteligence například nemusí být nutně skvělá v určování, zda jsou zprávy falešné, nebo pravdivé – a proto je to dovednost, kterou budou zaměstnavatelé oceňovat i v příštím desetiletí, jak uvádí web HR Forecast.

Datové dovednosti

Každé odvětví se stále více orientuje na data a svět neustále generuje data, která jsou stále bohatší a rozmanitější a ve větších objemech. Do roku 2030 se bude prakticky od každého z nás očekávat, že bude rozumět tomu, jak data ovlivňují jeho roli a povinnosti. Kromě toho, kde najít potřebné informace a jaké nástroje můžeme použít k jejich analýze, se od nás bude očekávat, že budeme rozumět pravidlům a předpisům, které je třeba dodržovat, abychom s daty pracovali spravedlivě a eticky. Naučit se využívat tok informací k efektivnějšímu a účinnějšímu výkonu naší práce bude v roce 2030 na předních místech seznamu dovedností, které zaměstnavatelé budou hledat.

Zdroj: redakce, hrforecast.com