Záhadný pohyb v Antarktidě. Robot natočil podivný úkaz pod ledovcem

Robot Icefin odhalil dosud nevídanou změnu krajiny pod antarktickým ledovcem. Čím však stoupal výše, objevily se nepochopitelné pohyby ledu – roztál, vytekl z trhliny a znovu zamrzl, jak uvádí web Eurekalert.

Podle studie zveřejněné 2. března v časopise Nature odhalily kamery robota jménem Icefin umístěného pod ledem ledového proudu Kamb, který se stýká s Rossovým šelfovým ledovcem v západní Antarktidě, náhlou změnu scenérie.

Vědci popsali změnu z hladkých, zakalených stěn meteorického ledu náhle na zelený a s drsnější strukturou, přecházející do slaného mořského ledu.

A to není všechno. Domnívají se, že podobný mořský led může být analogií podmínek na Jupiterově ledovém měsíci Europa, který bude od roku 2024 zkoumat orbitální mise NASA Europa Clipper. Důležité je, že tato zjištění mohou být podkladem pro budoucí mise přistávacích sond, které budou jednoho dne přímo pátrat po mikrobiálním životě v ledu.

„A jak jsme stoupali výš, bylo to ještě divnější.“

Podle americko-novozélandského studijního týmu je tato změna důkazem „čerpání ledu“ – mechanismu, který nebyl nikdy předtím pozorován přímo v ledovém šelfu, ale je klíčový pro stabilitu jeho struktury.

„Sledovali jsme led, který právě roztál o necelých 100 stop níže, vytekl do trhliny a poté znovu zmrzl,“ uvedl spoluautor Justin Lawrence v tiskové zprávě. „A jak jsme stoupali výš, bylo to ještě divnější.“

Tým viděl různé ledové útvary, které odhalily podstatné detaily týkající se míchání vody a rychlosti tání. „Podivnější“ útvary se nacházely poblíž horní části propasti a tvořily je ledové koule a prstovité výstupky, které připomínaly brinidy. Útvary v jiných oblastech ledového příkrovu obsahovaly vlnky, svislé runy a důlky připomínající golfové míčky.

Monitorování ledového příkrovu v západní Antarktidě

Thwaites je jedním z nejnestabilnějších ledovců kontinentu, protože je vystaven teplým oceánským proudům. Naproti tomu ledový proud Kamb od konce 19. století stagnuje v oblasti s extrémně studenými oceánskými vodami.

Současný úbytek ledu ze západní Antarktidy částečně vyvažuje Kamb. Pokud by se však znovu aktivoval, mohl by se příspěvek této oblasti k růstu hladiny moří zvýšit o 12 %.

„Antarktida je složitý systém a je důležité porozumět oběma koncům spektra – systémům, které již procházejí rychlými změnami, i těm klidnějším, kde budoucí změny představují riziko,“ uvedl spoluautor Schmidt. „Společné pozorování Kamb a Thwaites nám pomůže dozvědět se více.“

Zdroj: redakce, nature.com, eurekalert.org