Záhada černých žab v Černobylu. Zrychlený vývoj v přímém přenosu

Havárie v Černobylské jaderné elektrárně se stala v roce 1986, kdy došlo k selhání jaderného reaktoru čtvrtého bloku. Dnes se vědci dělí o zajímavá pozorování zvířat žijících v této oblasti, jak uvádí server SciTechDaily.

Černobylská katastrofa měla velký dopad na životní prostředí a tři desetiletí po této nešťastné události se Černobyl stal přírodní rezervací. Bez přítomnosti člověka zde nachází útočiště mnoho druhů.

Jednou z potenciálně zajímavějších otázek je zvážit, zda velké dávky záření vedly k tomu, že byly zvýhodněny příklady organismů s ochrannými mechanismy proti takovému ionizujícímu záření?

Záhada černých žab

Ionizující záření může působit jako silný selekční faktor a podporovat přenos genů organismů, které mají ochranné mechanismy proti uvedenému záření. Vynikajícím příkladem fenoménu zrychlené evoluce se ukázala být žába říční východní (hyla orientalis).

Zbarvení kůže těchto obojživelníků je převážně světle zelené, ojediněle se lze setkat s tmavěji zbarvenými zástupci. Tak tomu bývá za normálních podmínek, ale výzkum vědců ukázal, že obojživelníci nalezení v uzavřené zóně se vyznačovali tmavším zbarvením a častěji se vyskytovaly žáby černé jako smola.

Za tmavší barvu je zodpovědný melanin, který mimo jiné chrání před ultrafialovým zářením. Jeho ochranná role může být důležitá i v případě ionizujícího záření, např. tím, že neutralizuje ionizované částice v buňkách.

Autoři studie Germán Orizaola a Pablo Burraco zdůrazňují, že bude zapotřebí dalšího výzkumu, ale prozatím se domnívají, že černé žáby jsou důsledkem vysoké radiace těsně po černobylské havárii. Obojživelníci s tmavším zbarvením měli větší šanci v takovém prostředí přežít a právě tito obojživelníci předávali své geny dál. To by vysvětlovalo, proč vědci nacházejí více tmavě zbarvených žab v oblastech vystavených vysoké úrovni radiace.

Zdroj: scitechdaily.com, wiley.com