Z vesmíru přichází podivný silný signál. Astronomové si neví rady

Astronomové objevili v Mléčné dráze záhadný blikající objekt, který třikrát za hodinu chrlí směrem k Zemi obrovské množství energie. Zvláštní objekt se nachází čtyři tisíce světelných let od Slunce a nepodobá se ničemu, co známe, píše server Live Science.

Dotyčný objekt se objevil z ničeho nic při nedávném průzkumu Mléčné dráhy pomocí rádiových vln. Podle vědců se objekt pojmenovaný GLEAM během asi 60 sekund rychle zjasnil, na krátkou dobu se stal jedním z nejjasnějších objektů na celé obloze a pak náhle opět zmizel ve tmě. Přibližně o 20 minut později se objekt objevil znovu – opět stabilně zářil až do maximální jasnosti a o minutu později opět pohasl.

Takové přechodné jevy obvykle představují buď umírající hvězdu (supernovu), nebo bizarní, rychle rotující již mrtvou hvězdu, známou také jako neutronová hvězda. Ani jedno z těchto standardních vysvětlení však zcela neodpovídá chování nově objeveného objektu, píší vědci v nové studii zveřejněné v časopisu Nature.

Je možné, že záhadný objekt je důkazem nového typu hvězdy, o kterém se dosud pouze teoretizovalo, nebo dokonce takového, o kterém se astronomům ani nesnilo. Podle vědců je blikání signálu příliš rychlé na to, aby se jednalo o supernovu, a příliš pomalé na to, aby šlo o pulsar. Minutu trvající zjasnění se vzpírá známým vysvětlení. Astronomové přiznali, že proto bylo pozorování zvláštního objektu trochu strašidelné.

V PODEZŘENÍ MAGNETICKÁ HVĚZDA

Analýza objektu ukázala, že je neuvěřitelně jasný, ale menší než Slunce. Rádiové emise jsou vysoce polarizované, což podle autorů studie naznačuje, že pocházejí z extrémně silného magnetického pole. 

Tyto charakteristiky odpovídají typu teoretického objektu známého jako „magnetar s ultra dlouhou periodou“, což je v podstatě vysoce zmagnetizovaná neutronová hvězda, která rotuje neuvěřitelně pomalu. Ačkoli se předpokládá, že tento vzácný objekt existuje, nebyl dosud nikdy pozorován ve vesmíru.

Astronomové žasnou nad tím, jak zmíněná věc efektivně přeměňuje magnetickou energii na rádiové vlny, než cokoli dosud viděli. Mezi další možná vysvětlení patří, že by se mohlo jednat o vzácný typ bílého trpaslíka (scvrklá slupka mrtvé hvězdy, která nebyla dostatečně hmotná na to, aby se zhroutila na neutronovou hvězdu), který může velmi vzácně vyzařovat rádiové záření nasáváním materiálu z binární doprovodné hvězdy. K vyřešení této hvězdné záhady jsou zapotřebí další pozorování v jiných pásmech elektromagnetického spektra.

Zdroj: LiveScience.com