Windows 11: Věci, které nám na systému vadí

Systém Windows 11 je na trhu už více než měsíc, ale kvůli postupnému zavádění ještě není dostupný pro všechny. Microsoft sice nedávno uvedl, že kvůli pozitivní zpětné vazbě na operační systém urychluje jeho dostupnost, to však neznamená, že je Windows 11 dokonalý. Ve skutečnosti to zdaleka neplatí.

Taskbar

Hlavní panel ve Windows 11 je extrémně osekaný, a to natolik, že se vlastně zbavuje některých velmi užitečných funkcí, které byly přítomny ve Windows 10, a to bez zjevného důvodu kromě zjednodušení. A to proto, že si vypůjčuje z již neexistujícího systému Windows 10X, zjednodušeného operačního systému, který byl navrhován pro zařízení se dvěma obrazovkami. Výsledkem je hlavní panel, který je pravděpodobně estetický, ale pro mnoho případů použití ochromený.

Aplikace nelze přetažením připnout na hlavní panel, což znamená, že se musíte spoléhat na kontextové nabídky. Kontextová nabídka pro hlavní panel v podstatě také zmizela, ale její možnosti můžete stále využívat klepnutím pravým tlačítkem myši na ikonu Windows/Start. Dále jsou tu hodiny na hlavním panelu, které zřejmě ztratily schopnost zobrazovat čas s přesností nastavení podle rozmarů společnosti Microsoft. Ve stejném duchu je z nějakého podivného důvodu uzamčen i hlavní panel dole. Nelze upravovat jeho výšku, zobrazovat popisky a nikdy nekombinovat aplikace, ani měnit velikost ikon aplikací. Chybí dokonce i zobrazení agendy pro Kalendář v systémové liště.

Výchozí nastavení aplikací

Výchozí nastavení aplikací je další změnou ve Windows 11, na kterou si uživatelé stěžují. Ve Windows 10 Microsoft umožňoval nastavit výchozí aplikace pro kategorie, jako je E-mail, Mapy, Hudební přehrávač, Prohlížeč fotografií, Přehrávač videa a Webový prohlížeč. To už ve Windows 11 není možné.

Microsoft po vás ve skutečnosti chce, abyste prošli bolestivým procesem, kdy nastavujete výchozí aplikaci pro každý typ souboru. Nemáte k dispozici kategorii s názvem „Webový prohlížeč“, kde byste mohli jednoduše nastavit Chrome jako výchozí prohlížeč a bylo by to hotové, ale musíte to ručně nastavit pro každé rozšíření.

Naprostá drzost Microsoftu implementovat takovou antikonkurenční taktiku do operačního systému, který používají miliony lidí, je prostě k vzteku. Vývojáři a firmy třetích stran se sice pokoušejí omezení Microsoftu obejít, ale zdá se, že je čekají těžké časy.

Kontextové nabídky

Nová kontextová nabídka (nebo nabídka pravého tlačítka myši, podle toho, jak ji nazýváte) je zajímavým experimentem, jak zpřístupnit a zjednodušit prvek uživatelského rozhraní a přitom zachovat všechny funkce pomocí obcházení.

Microsoft seskupil některé běžné položky, jako je vyjmutí, kopírování, přejmenování, sdílení a odstranění, do panelu nástrojů v horní části kontextové nabídky, zatímco některé další funkce jsou ve spodní části. Všimněte si však, že mnoho aplikací třetích stran, které vám poskytly možnost „otevřít pomocí“ nebo jinou podobnou možnost, není ve výchozím nastavení vidět. Ve skutečnosti musíte kliknout na „Zobrazit další možnosti“ v dolní části kontextové nabídky, abyste získali zpět verzi pro Windows 10, která bude obsahovat všechny slovníky.

Ve snaze kontextovou nabídku trochu lépe uspořádat Microsoft nyní očekává, že vývojáři budou své aplikace aktualizovat podle nového integračního mechanismu, díky němuž budou slovesa jejich aplikací přehledně seskupena na hlavním panelu. V samotném přístupu nevidím chybu, ale problém je v tom, že to na vývojáře aplikací klade příliš velkou zodpovědnost za aktualizaci všech jejich starých aplikací tak, aby se integrovaly se systémem Windows 11. Pokud tedy vývojář přešel k novějším projektům nebo svůj software zcela opustil, budete mít jako uživatelé smůlu, pokud neimplementujete nějaká řešení pro integraci sloves do nativní kontextové nabídky.

Nabídka Start

Problém s nabídkou Start ve Windows 11 je stejný. Z estetického hlediska je velmi příjemná na pohled, ale z hlediska uživatelského komfortu zanechává mnoho nedořešeného. Chybějící živé dlaždice nemám v lásce, ale chybí mi funkce, které s nimi zmizely. Neexistuje žádný způsob seskupování aplikací, což znamená, že pokud máte připnutých mnoho aplikací, které aktivně používáte, budete muset potenciálně hodně rolovat.

Dalším mínusem je sekce „Doporučené“, která zabírá spodní část nabídky Start a zobrazuje nedávno použité soubory. Můžete ji sice vypnout, pokud máte obavy o své soukromí, zejména při sdílení obrazovky online, ale problém je v tom, že veškerý tento prostor je zbytečně využitý. Společnost Microsoft nerozšiřuje seznam aplikací v nabídce Start tak, aby využila veškerý bílý prostor, ten prostě zůstává nevyužitý, což se zdá být velkým designovým a technickým nedopatřením.

Widgety

I když si jej můžete přizpůsobit podle svých představ, aby vám zobrazoval témata, která vás zajímají, musím se zmínit o integraci mezi Kalendářem a Widgety. Agendu kalendáře můžete synchronizovat s Widgety pouze v případě, že používáte účet Outlook.com. Pokud používáte jiného poskytovatele e-mailu, máte smůlu. Vzhledem k absenci integrace zobrazení agendy s výsuvným oknem Kalendáře v systémové liště to znamená, že pokud si chcete zobrazit svou denní agendu u jiného poskytovatele e-mailu, musíte nutně otevřít specializovanou aplikaci Kalendář, protože Microsoft se rozhodl, že vám nepomůže. Ať žije zjednodušení!