Výzkumníci v USA vytvořili levného robota, který by se mohl uplatnit jako výpomoc lidem v domácnosti

Výzkumníci z univerzity Carnegie Mellon a Kalifornské univerzity navrhli systém robota, aby zvládl vystupovat a sestupovat po schodech, překonat různorodý terén a dokonce také pracovat za tmy, uvádí server Technology.

Díky výzkumu by mohli lidé využít robota k řešení stávajících problémů v domácnostech, tvrdí vědci. Tento výzkum podporuje „Legged Locomotion in Challenging Terrains Using Egocentric Vision.“ Projekt bude prezentován na konferenci o učení robotů v Aucklandu na Novém Zélandu.

„Pro vývoj robotů, kteří budou užiteční v domácnostech i při pátracích a záchranných operacích, je zásadní, aby dokázali vyjít po schodech a zvládli různá prostředí,“ říká Deepak Pathak, odborný asistent na Institutu robotiky Carnegie Mellon. „Tento systém vytváří robustního a přizpůsobivého robota, který by mohl vykonávat mnoho každodenních úkolů.“

Nový robot byl testován na nerovných schodech a svazích, ve veřejných parcích a dokázal chodit po schodech a na kluzkém povrchu. Díky svému zraku a malému palubnímu počítači se robot zvládne rychle přizpůsobit a zdolat náročný terén.

K výcviku se používal simulátor se 4 000 klony, kterým se zkoušela chůze a lezení v náročném terénu. Díky rychlosti simulátoru získal robot 6 let zkušeností během jednoho dne. Simulátor uložil motorické dovednosti do neuronové sítě, kterou pak vědci zkopírovali do skutečného robota. Pohyby robota se trénovaly pomocí strojového učení, a proto je jeho výroba levnější.

„Tento systém využívá vidění a zpětnou vazbu z těla přímo jako vstup pro výstupní příkazy motorům robota,“ říká Ananye Agarwal, doktorandka v oboru strojového učení. „Tato technika umožňuje, aby byl systém v reálném světě velmi robustní. Pokud uklouzne na schodech, dokáže se zotavit. Může se vydat do neznámého prostředí a přizpůsobit se mu.“

Zdroj: redakce, Technology, YouTube, cmu.edu, universityofcalifornia.edu, ri.cmu.edu, anag.me