Vysoký účet za elektřinu? Na vině jsou tyto funkce spotřebičů

Přestože stále častěji volíme energeticky úsporné spotřebiče, naše účty za elektřinu jsou stále vysoké. Na vině mohou být některé spotřebiče, jejichž funkce jsou skutečně náročné na spotřebu energie, a my si to možná ani neuvědomujeme. Dnes se podíváme na některé ne zcela zjevné zloděje elektřiny.

Úspora elektřiny není snadná. Často to vyžaduje přinášet oběti a měnit návyky, které jsme si za ta léta vytvořili. Bohužel s rostoucími cenami energií to může být pro mnohé nepříjemné. Doporučujeme, kde hledat nezjevné zloděje elektřiny.

Ukazuje se, že mnoho zařízení má funkce, které jsou extrémně náročné na spotřebu energie, ale přitom nejsou vůbec nutné. Jejich vzdání se nebude mít výrazný dopad na komfort našeho každodenního života, ale výrazně sníží roční spotřebu energie v domácnosti. Příkladem takového spotřebiče je mikrovlnná trouba.

Mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba spotřebuje poměrně hodně elektřiny. Pokud je výkon mikrovln nastaven na 800 W, spotřebuje spotřebič přibližně 1 600 W. To však není vše.

Některé mikrovlnné trouby jsou vybaveny grilem. Tato funkce může být často užitečná, ale pro běžný ohřev potravin není vůbec nutná. Proto se vyplatí nezapomenout ji vypnout, pokud jídlo, které chcete ohřát, není třeba grilovat. Samotný gril může mít příkon kolem 1 000 wattů, takže úspora bude značná.

Myčka nádobí

Při správném používání myčka nádobí šetří vodu i elektřinu ve srovnání s klasickým mytím nádobí. Předpokladem je však výběr správných programů a jejich optimální naplnění.

Jedna z funkcí myčky však má významný vliv na spotřebu energie a její vzdání by nemělo být nijak zvlášť citelné. Jde o sušení. Vypnutím programu sušení lze snížit spotřebu energie až o 30 %.

Předpírka je často zbytečná

Dalším spotřebičem, který spotřebovává značné množství elektřiny, je pračka. Je dobré pamatovat na to, že je třeba prát oblečení při co nejnižší teplotě, což se projeví v úsporách. V naprosté většině případů se však vyplatí od určité funkce upustit.

Předpírka vám umožní zbavit se silnějších nečistot. U oděvů, které nebyly používány v náročných podmínkách a nevyžadují opravdu silné čištění, je však použití této funkce zbytečné. Ušetří až 15-20 % elektrické energie a vody.

Tiskárna je žrout energie

Doma tiskárnu používáme poměrně zřídka. Obvykle tiskneme něco méně než jednou denně, někdy dokonce jednou týdně. To znamená, že většinu času může být tiskárna vypnutá. To je třeba mít na paměti, protože tato zařízení spotřebují za celý rok velké množství elektřiny.

Například oblíbená inkoustová tiskárna Brother DCP-J105 spotřebuje při tisku 16 wattů a v režimu spánku dokonce 2,5 wattu. Pokud by takové zařízení zůstalo připojeno k elektrické síti po celý rok, spotřebovalo by přibližně 21,9 kWh. U laserových tiskáren je situace mnohem horší.

Například tiskárna Brother HL-1112E je laserové zařízení, které umí tisknout pouze černobíle. Podle výrobce odebírá při tisku 380 wattů energie. Spotřeba energie v režimu čekání je však také vysoká. Podle údajů výrobce je to až 40 W. Ročně tak může zařízení spotřebovat až 350 kWh.

Proto se vyplatí tiskárnu odpojit, pokud ji nepoužíváte. Je však třeba upozornit, že tisková zařízení nesmí být ponechána delší dobu nepoužívaná. Je to dáno tím, že tato zařízení mohou automaticky provádět postupy související s udržováním jejich plné účinnosti. Pokud jsou zanedbané, může být nutný jejich servis, což zase znamená, že úspory za elektřinu mohou být pohlceny opravami zařízení. Nic však nebrání tomu, aby se počet hodin, kdy je tiskárna v pohotovostním režimu, výrazně snížil.

Zdroj: brother.cz, Wikipedia, redakce