Výkonný laser namířený do vesmíru, by mohl přilákat pozornost mimozemšťanů

Myšlenka použít laserový paprsek ke sdělení naší přítomnosti v celé galaxii vychází z představy, že by si laserového paprsku všimla mimozemská rasa, která je dostatečně vyspělá na to, aby rozpoznala, že jde o paprsek umělý.

Podle nové studie Jamese Clarka a Kerri Cahoyové z MIT (Massachusetts Institute of Technology) by mohlo být možné zaostřit laserový paprsek o výkonu 2 megawatty pomocí dalekohledu o průměru 30-45 metrů a poté zaostřený laserový paprsek vystřelit do vesmíru jako pátrací světlo, píše server Sci. Podle Jamese Clarka, hlavního autora studie, by bylo možné oznámit naši přítomnost mimozemským civilizacím vzdáleným až zhruba 20 000 světelných let.

Studie navíc předpokládá, že by zachycující rasa byla dostatečně inteligentní na to, aby rozluštila zprávu, která by byla obsažena v blikajícím paprsku, který by podle autorů mohl být použit jako jakýsi vysílač Morseovy abecedy k odesílání dat rychlostí několika set bitů za sekundu.

V praxi by navrhovaný infračervený laserový paprsek byl nejméně desetkrát jasnější než Slunce, ale jeho skutečná hustota energie by byla asi 800 wattů na metr čtvereční, což je v porovnání se zhruba 1 368 watty na metr čtvereční Slunce příznivé. Vzhledem k těmto hodnotám studie naznačuje, že z praktického hlediska by si žádná inteligentní mimozemská rasa nemohla splést Slunce s laserovým paprskem, jak píše server Fastcompany.

Jaké jsou možnosti ?

Z praktického hlediska technologie pro konstrukci laseru megawattové třídy již existuje. Před několika lety čínští vědci úspěšně otestovali laser, jehož výkon dosáhl několika milionů miliard wattů, ačkoli tyto energetické úrovně nelze udržet déle než asi miliardtinu sekundy. Ve skutečnosti by snad mohl být oživen dnes již nefunkční americký vojenský laser, známý jako „U.S. Air Force Airborne Laser“, jeho výkon se měří v megawattech. Kromě toho se v současné době pracuje v Jižní Americe na 39metrovém extrémně velkém dalekohledu (ELT).

Mimo jiné, laser s výkonem 2 miliony wattů je dostatečně silný na to, aby poškodil nebo dokonce zničil elektronické obvody a/nebo přístroje kterékoli ze stovek komunikačních, meteorologických a dalších vědecky zaměřených družic, které se hemží kolem Země, a to navzdory jejich zabudované ochraně proti slunečnímu záření.

Zdroj: Fastcompany, Sci.news