Víte jaký je rozdíl mezi mořem a oceánem?

Ačkoli se pojmy moře a oceán běžně používají jako synonyma pro velkou plochu slané vody, rozdíl mezi mořem a oceánem na základě specifických vlastností existuje. Oceán a moře tedy nejsou totéž, píše se na webu canaltech.com.

Obecně platí, že moře jsou součástí oceánů. Oceán je tedy v tomto smyslu nadřazenou jednotkou. Jsou však moře, která nespadají pod žádný oceán, jako například Kaspické moře, které je uvnitř pevniny. V jeho případě, a také v případě Mrtvého moře, se ale častěji mluví o slaných jezerech. Definice, že moře je součástí oceánu je tedy víceméně správná.

Rozdíly
Jedním z hlavních znaků, které odlišují moře od oceánu, je rozloha. Oceány pokrývají přibližně 70 % povrchu Země a při pohledu na mapu je rozhodně nepřehlédnete. Moře, i když některá mohou být poměrně velká, jsou ve srovnání s oceány mnohem menší.

Dalším rozdílem mezi oceány a moři je slanost. Moře jsou ve srovnání s oceány slanější. Může za to jejich mělkost a větší náchylnost k odpařování vody. S odpařováním se logicky zvyšuje slanost. To však neznamená, že neexistuje moře s nízkou koncentrací soli. Jedním z nich je například Baltské moře nacházející se v severní Evropě.

Dalším faktorem definujícím rozdíl mezi oceánem a mořem je hloubka. Oceány jsou, až na vzácné výjimky, mnohem hlubší než moře. Do kategorie hlubších moří patří Středozemní moře, jehož nejhlubší část dosahuje přes 5 000 metrů. Přesto se to ale nedá srovnat s hloubkou, která se nachází v Tichém oceánu. Zde se nachází jedna z nejhlubších oblastí na světě, kterou je Mariánský příkop, hluboký více než 11 km. Například Mount Everest je o 2146 metrů nižší.

Moře
Moře lze podle jejich rozšíření a hranic rozdělit do tří hlavních typů. Prvním je otevřené moře, které je definováno přímým spojením s oceánem. Toto moře je omezeno pouze částí pevniny, jako je tomu v případě Severního moře, které má přímé spojení se severním Atlantikem a zároveň je obklopeno pevninskými částmi Evropy a Anglie.

Pak tu máme vnitrozemské moře, které má velmi omezené spojení s oceánem. Obvykle se s ním spojuje úžinami nebo průlivy. Příkladem tohoto typu moře je Středozemní moře, které se nachází mezi Evropou, Afrikou a Asií a je spojeno s Atlantikem Gibraltarským průlivem a na východní straně je omezeno Blízkým východem.

Třetím typem moře je moře uzavřené. Uzavřené moře nemá žádné propojení s oceány nebo jinými moři. Protože se jedná o vodní plochu obklopenou pevninou, nazývá se uzavřené moře také jezerem, ale právě slaná voda ho definuje jako moře. Kaspické moře, které se nachází mezi jihovýchodní Evropou a západní Asií, je největším uzavřeným mořem na světě a je nejlepším příkladem této kategorie.

Existuje však ještě jeden zvláštní typ moře, který nemá pevninskou hranici. Sargasové moře, protáhlá oblast uprostřed severního Atlantiku, má své hranice vymezené oceánskými proudy a je tak jediným mořem na světě bez pevninských hranic. Na západě jej ohraničuje Golfský proud, na severu Severoatlantický proud, na východě Kanárský proud a na jihu Rovníkový proud.

Oceány
Oceány dominují Zemi, a protože jsou obrovské, je jejich vymezení složité. Podle Mezinárodní hydrografické organizace, která je zodpovědná za vymezení hranic oceánů, existuje pět velkých částí celosvětové vodní masy, která pokrývá zemský povrch. Liší se podle faktorů, jako je geologie, mořské proudy a slanost vody.

Prvním z nich je Tichý oceán. Je největší na Zemi (148,94 mil. km²) a odděluje Ameriku od Eurasie (pevnina spojující Evropu a Asii). Tichý oceán je oceánem s největší průměrnou hloubkou, která se odhaduje na 4288 metrů. Právě zde se nachází již zmíněný Mariánský příkop.

Atlantský oceán je druhý největší na světě a pokrývá pětinu zemského povrchu (106,5 mil. km2). Průměrná hloubka je 3332 metrů. Odděluje Evropu a Afriku od Ameriky.

Třetím oceánem podle velikosti je Indický oceán (73,556 mil. km²). Tento oceán omývá jižní Asii a odděluje Afriku od Austrálie. Jeho průměrná hloubka je 3 741 metrů.

Čtvrté místo obsazuje Antarktický oceán nebo taky Jižní ledový oceán (20,33 mil. km² ), který obkličuje Antarktidu. Jeho průměrná hloubka je 4 500 metrů. Dlouho byl považován za pouhé prodloužení okolních oceánů, ale letos byl oficiálně označen jako samostatný oceán.

Nejmenším oceánem je Severní ledový oceán (14 mil. km2), který omývá severní pól a jeho průměrná hloubka dosahuje 1328 metrů.

Zdroj: canaltech.com