Videohry vyvolávají záchvaty vzteku. Které to jsou?

Moderní počítačové hry jsou vyvíjeny s efektem maximálního ponoření – úkoly a zvuková složka jsou psány tak, aby lidé mohli co nejlépe zachytit kouzlo okamžiku. A tady může být problém. Takové realistické a vzrušující efekty můžou být příčinou hlubokého zklamání, když nemůžeme překonat šéfa nebo překonat svůj rekord, píše Daily Mail.

Nový průzkum herního webu Time2Play zjistil, že více než polovina hráčů zažívá útoky vzteku alespoň jednou týdně. Z toho více než 8 % ztrácí nervy každý den a jen necelých 6 % uvedlo, že zažívá záchvaty nekontrolovatelného vzteku častěji než jednou denně.

Tato studie zahrnovala více než tisíc hráčů ve věku 18 a více let, kteří tráví hraním her alespoň čtyři hodiny týdně. Průzkum ukázal, že u hráčů existují různé formy vzteku – například většina hráčů, více než 18 %, přiznalo, že něco zlomili v záchvatu vzteku. Nejčastěji je „obětí“ hněvu ovladač, klávesnice nebo myš, méně často to odnesou sádrokarton, televize, smartphony nebo nádobí. O něco více než polovina dotázaných také uvedla, že obětí jejich záchvatů vzteku jsou často blízcí lidé.

Nejvíce „vzteklé“ hry

Na základě dat byly vybrány videohry, které vyvolávají největší vztek:

Call of Duty (23.5 %)

Mario Kart (22 %)

Minecraft (21.2 %)

League of Legends (20.1 %)

Super Smash Bros (19.7 %)

Grand Theft Auto (19.4 %)

Vliv má nejen hra, ale i herní konzole

Vědci také zjistili, že nejen hra, ale i konzole ovlivňuje míru podrážděnosti. Průzkum zjistil, že více než 20 % hráčů na Xboxu zažívá hněv alespoň jednou denně, ve srovnání s dvojnásobným počtem hráčů videoher na PC. Kromě toho vědci zjistili, že blízcí hráči Xboxu se téměř ve 30 % případů stávají „obětí“ nekontrolovaných útoků vzteku, na jiných konzolích je tato míra nižší.

Další studie publikovaná v International Journal of Child-Computer Interaction zkoumala, co spustilo záchvaty hněvu u dětí z jejich pohledu.

Vědci se zaměřili na zkoumání příčin záchvatů vzteku u dětí. K tomu vyzpovídali řadu hráčů mladších 18 let a zjistili, že nejčastějším spouštěčem dětí jsou časté „neúspěchy“ ve hře a selhání na poslední chvíli. Vztek navíc nejčastěji způsobuje prohru nováčkovi, podvádění a ponižování ze strany ostatních hráčů. V procesu výzkumu bylo zjištěno, že herní komunita je docela toxická – urážky, nepříjemné poznámky a křik. To vše později v hráčích vyvolává nekontrolovatelné záchvaty vzteku.

Studie také ukázala, že záchvaty vzteku se u dětí nejčastěji projevovaly křikem, nadávkami, házením předmětů, strkáním nábytku a opuštěním hry.

Zdroj: Daily Mail