Větrná energie je energií svobody. Obnovitelné zdroje energie nás činí nezávislými na Rusku

Rusko jako fosilní magnát hraje v evropském energetickém průmyslu důležitou roli. Obnovitelné zdroje energie nám pomáhají být nezávislí na ruských surovinách, což je důležité vzhledem k probíhající válce.

Rusko dlouhodobě zajišťuje dodávky energetických surovin do Evropy. Probíhající válka na Ukrajině donutila mnoho zemí uvalit na agresora sankce, čímž odřízla část paliv z východu. To se Rusům nelíbí, stejně jako rozvoj obnovitelných zdrojů energie, které jsou schopny pokrýt energetické potřeby bez nutnosti dovozu paliv.

Elektřina vyrobená ve větrných elektrárnách pomáhá zajistit energetickou bezpečnost země, zejména v době, kdy se stále častěji objevuje vidina nedostatku dostatečných energetických zdrojů.

Při výrobě elektřiny z větru nejsme závislí na množství nebo kvalitě paliva, podmínkách jeho těžby nebo dodávek, dostupnosti zařízení na skladování a likvidaci odpadu atd. Jinými slovy, nejsme závislí na všech těch aspektech, které vytvářely energetické závislosti mezi zeměmi po celá desetiletí. Stačí k tomu větrná turbína a vítr, který se vyskytuje všude na Zemi. Na rozdíl od ropy, plynu nebo jaderné energie nelze větrné a jiné obnovitelné zdroje energie použít jako zbraň.

Jedním z důsledků ruské invaze na Ukrajinu je zábor oblastí bohatých na nerostné suroviny. Andrij Konečenkov, prezident Ukrajinské asociace pro větrnou energii, uvádí, že se v oblastech, které v současnosti okupují Rusové, nachází více než 60 % ukrajinských ložisek uhlí, 20 % ložisek plynu a 40 % ložisek kovů, jak píše server Baltic Wind.

Pro srovnání: země, které rozvíjejí a využívají větrnou energii, nemusí o vítr bojovat, protože se jedná o místní zdroj energie, který je dostupný všem. Větrná energie znamená nejen energetickou nezávislost, ale také technologii míru! Možná proto Rusko považuje rozvoj větrných elektráren v sousedních zemích za hrozbu pro své národní zájmy.

Větrná energie nenahradí energii z uhlí

Přestože obnovitelné zdroje energie získávají na popularitě, nemohou nahradit konvenční energii. Jsou však jejím doplňkem, neboť za příznivých meteorologických podmínek jsou schopny z velké části pokrýt potřeby elektřiny celé země.

Konvenční zdroje budou v blízké budoucnosti zárukou bezpečnosti a stability energetického systému. Aby však Česká republika mohla uspokojit poptávku po elektřině, potřebuje jak uhlí, tak energii. Dnes je český vítr nejlepším doplňkem konvenčních výrobních zdrojů, zítra budou uhelné zdroje nejlepším doplňkem větrné energie.

Zdroj: balticwind.com, redakce