Vesmírný program Artemis: Co o něm víme a bude pro lidstvo přínosem?

Den 16.11. roku 2022 byl významným milníkem v dlouhodobé snaze americké kosmické agentury NASA, která chce vytvořit na Měsíci trvale obydlenou lunární základnu. Toho dne byla vystřelena kosmická raketa směrem k Měsíci v rámci realizace programu Artemis, jehož konečným cílem je právě nejen opětovný návrat člověka na Měsíc, ale také výstavba lunární základny, jak uvádí server Space.

Projekt není nijak nový. Původní záměr výstavby vědecké stanice na Měsíci vznikl už začátkem sedmdesátých let minulého století. Nebyl, ale nakonec realizován především z důvodu nedostatku financí, což bylo zapříčiněno mimo jiné také velkou ropnou krizi z roku 1973 a také postupnou eskalací studené války vedenou mezi USA a SSSR a z toho vzniklým ochladnutím zájmu americké veřejnosti o lety do vesmíru.

V poslední době je však starým projektům NASA ze strany amerického kongresu opět věnována značná pozornost a především dostatečná finanční podpora, která umožňuje provádět kroky směřující k jejich postupné realizaci. Projekt Artemis byl zahájen už v roce 2017, ale první let kosmického modulu k Měsíci se uskutečnil až dnes. Dva předchozí pokusy o start, 29. srpna a 3. září, byly přerušeny kvůli netěsnícímu palivovému potrubí a dalším technickým problémům. Mise má trvat celkově 25 dní a její cíl se zdá být prozatím relativně skromný – oblet přirozeného satelitu naši planety a opětovný návrat kosmického modulu na Zemi. Jedinými pasažéry na této kosmické lodi jsou zatím testovací figuríny, jak uvádí server NASA.

Cílem tohoto letu do kosmu, který je součásti mise Artemis je především plně ozkoušet vše od rakety a modulu přes fungování řídicího střediska na Zemi po dopady na budoucí posádku a také velmi důkladné odzkoušení použitého tepelného štítu. Modul má být podle plánu po návratu na Zemi vyloven z pacifického oceánu. Program Artemis nemá vézt pouze k opětovnému letu astronautů na Měsíc a následnému založení trvale osídlené lunární základny, ale záměrem je také vytvoření odrazového můstku pro ještě ambicióznější budoucí let na Mars.

Zdroj: redakce, Space, NASA