Vesmírem se řítí černá díra o velikosti 20 milionů sluncí

Astronomové objevili „utíkající“ černou díru, která je potenciálně prvním důkazem toho, že supermasivní černé díry mohou být vyvrženy ze svých hostitelských galaxií. Černá díra se zdánlivě vymrštila ze své domovské galaxie a řítila se vesmírem s pásem hvězd, který se za ní táhl, jak píše server Live Science.

Podle výzkumu, který byl publikován v časopise The Astrophysical Journal Letters, mohou supermasivní černé díry cestovat mezihvězdným prostorem. Vědci objevili unikající černou díru jako jasný světelný pruh, když pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu pozorovali trpasličí galaxii RCP 28, která se nachází asi 7,5 miliardy světelných let od Země.

Následná pozorování ukázala, že pruh měří v průměru více než 200 000 světelných let, což je zhruba dvojnásobek šířky Mléčné dráhy. Předpokládá se, že se skládá ze stlačeného plynu, který aktivně tvoří hvězdy. Plyn následuje černou díru, jejíž hmotnost se odhaduje na 20 milionů hmotností Slunce a která se od své domovské galaxie vzdaluje rychlostí 5,6 milionu km/h, což je asi 4 500krát více než rychlost zvuku. Podle vědců směřuje pruh přímo do středu galaxie, kde by se za normálních okolností supermasivní černá díra nacházela.

Většina (ne-li všechny) velké galaxie hostí ve svých středech supermasivní černé díry. Aktivní supermasivní černé díry často vyzařují proudy materiálu vysokou rychlostí, které lze pozorovat jako světelné pruhy, povrchově podobné tomu, který pozorovali vědci. Nazývají se astrofyzikální jety. Tým však zjistil, že tento pruh nemá žádnou z charakteristik astrofyzikálního jetu.

Zatímco astrofyzikální záblesky slábnou, jak se vzdalují od zdroje emise, potenciální chvost supermasivní černé díry podle vědců ve skutečnosti zesiluje, jak se vzdaluje od místa, které se zdá být jeho galaktickým zdrojem.

Také astrofyzikální záblesky emitované černými dírami se větví směrem od svého zdroje, zatímco tento pás se zdá být lineární. Tým dospěl k závěru, že vysvětlení, které nejlépe odpovídá tomuto pruhu, je, že supermasivní černá díra protíná plyn, který obklopuje její galaxii, a zároveň tento plyn stlačuje natolik, že v důsledku toho vznikají hvězdy.

„Pokud se to potvrdí, bude to poprvé, co budeme mít jasný důkaz, že supermasivní černé díry mohou unikat z galaxií,“ řekl hlavní autor studie Pieter van Dokkum. Po potvrzení unikající supermasivní černé díry musí astronomové odpovědět na další otázku, jak je takový monstrózní objekt vyvržen ze své domovské galaxie.

„Když na sebe gravitačně působí tři tělesa podobné hmotnosti, interakce nevede ke stabilní konfiguraci, ale obvykle ke vzniku dvojhvězdy a vyvržení třetího tělesa,“ vysvětluje van Dokkum nejpravděpodobnější scénář. To by mohlo znamenat, že unikající černá díra byla kdysi součástí vzácné dvojhvězdy supermasivní černé díry a během galaktického splynutí zasáhla do tohoto partnerství třetí supermasivní černá díra, která jednu z dvojhvězd vyvrhla. Vyvržené supermasivní černé díry byly předpovězeny již před 50 lety, ale žádná z nich nebyla jednoznačně pozorována.

Zdroj: livescience.com