Velký úspěch: Dron přepravuje lidské orgány mezi městy v Texasu

Nedávným experimentem dronu byla přeprava orgánů v Texasu v Oklahomě. Dobu přepravy se mu podařilo zkrátit o více než polovinu, což přispívá k tomu, že tato unikátní technologie bude v blízké budoucnosti využita k záchraně dalších životů, jak uvádí server San Antonio Report.

Dron, volitelně pilotovaný letoun, je lehká jednomotorová pístová Cessna, která je v současnosti ve fázi experimentu. Účelem této bezpilotní techniky je převážet až 400 kg nákladu, včetně darovaných orgánů. V první fázi testování dne 15. listopadu byl dron, který převážel ledvinu, játra a slinivku spolu s krví a tkání, vypuštěn z Reese Technology Center Texaské technické univerzity v Lubbocku a urazil 563 km do Oklahoma City. V další fázi testu zdolal dron 758 km na mezinárodní letiště v San Antoniu. Poté se vrátil do technologického centra Reese.

Let byl uskutečněn z Dallasu pomocí robotické technologie, což je první případ, kdy byly darované orgány přepravované na takovou vzdálenost pomocí dronu. Podle předpisů Federálního úřadu pro letectví (FAA) byl na palubě z bezpečnostních důvodů pilot, ačkoli letadlo bylo řízeno výhradně technologií.

„Nebyla jsem zasvěcena do ničeho, co by se pokazilo. Sledovali jsme let. Zaznamenali jsme mírná zpoždění v závislosti na změnách větru,“ řekla Clara Guerrero ředitelka komunikace Texaské aliance pro sdílení orgánů.

Cílem tohoto experimentu bylo zjistit, jestli technologie dronů umožňuje rychlejší a efektivnější způsob přepravy darovaných orgánů, které musí být co nejrychleji doručeny příjemci nebo k pacientům, kteří je potřebují. Srdce a plíce musí být transplantovány do osmi hodin, játra do 12 hodin a ledviny do 36 hodin.

Cesta dronem trvala pouze 12 hodin a 15 minut oproti transportu osobním nebo nákladním autem, kde by délka přepravy byla více než 20 hodin. Když orgány dorazily do Oklahoma City, San Antonia a Lubbocku. Byly vyšetřeny a shledány způsobilými k transplantaci. Následovně byly darovány pro klinický výzkum, nikoliv pro transplantaci.

Texaská aliance pro sdílení orgánů se připojila ke dvěma podobným organizacím – LifeShare z Oklahoma City a LifeGift z Houstonu a stala se partnerem konsorcia Matador, které experiment sponzorovalo.

Cílem organizace Matador Consortium je urychlení výzkumu a vývoje pro komerční provoz bezpilotních leteckých systémů (UAS), které slouží jako přeprava orgánů, pátrací a záchranná služba, správa plodin, zdravotní péče na venkově, infrastruktura obnovitelných zdrojů energie a další.

Podle tiskové zprávy Reesova technologického centra byl test z 15. listopadu nezbytný k prokázání toho, že bezpilotní letouny s rychlostí 200 kilometrů zaručují schopnost rychle dodávat důležité zásoby ve venkovském i městském prostředí.

„Každých devět minut někdo zemře, protože nemá životně důležitý orgán,“ řekla Clara Guerrero. „V Texasu je na seznamu čekatelů na transplantaci orgánu 10 000 lidí.“

Využití technologie dronů při doručování orgánů by se mohlo uskutečnit v blízké budoucnosti. Konsorcium usiluje o schválení ze strany FAA (vládní agentura ministerstva dopravy), která omezuje letové trasy mezi městy. Po schválení úřadem FAA by se letecká přeprava orgánů používala k přepravě orgánů ve venkovských oblastech jižního Texasu, včetně Edinburgu, McAllenu a Brownsvillu.

Zdroj: redakce, San Antonio Report, TOSA, LifeShare, LifeGift, Consortium Matador