Vědecké události, které je třeba sledovat v roce 2022

Mezi témata, která budou v nadcházejícím roce určovat výzkum, patří mise na Měsíc a fyzika částic, píše web Nature.

Velký fyzikální nález

Po několikaleté odstávce a rozsáhlé údržbě by měl být v červnu obnoven provoz Velkého hadronového urychlovače v CERNu, evropské laboratoři částicové fyziky u Ženevy ve Švýcarsku. Hlavní experimenty LHC ATLAS a CMS byly modernizovány a rozšířeny o další vrstvy detektorových komponent. To jim umožní shromažďovat více údajů ze 40 milionů srážek protonů, které každý z nich každou sekundu vyprodukuje.

A po vlastních modernizacích zahájí v prosinci novou pozorovací činnost čtyři světové detektory gravitačních vln – jeden v Japonsku, jeden v Itálii a dva ve Spojených státech. Na Michiganské státní univerzitě ve východním Lansingu v USA by mělo začátkem roku 2022 zahájit provoz zařízení pro vzácné izotopové svazky.

Tento vícestupňový urychlovač za 730 milionů dolarů, v přepočtu asi 16 miliard korun má za cíl syntetizovat tisíce nových izotopů známých prvků a bude zkoumat jadernou strukturu a fyziku neutronových hvězd a výbuchů supernov.

Mise na Měsíc

V roce 2022 se k Měsíci chystá skutečná armáda orbitálních a přistávacích modulů vesmírných agentur a soukromých společností. NASA vypustí orbitální modul Artemis I v rámci prvního testu dlouho odkládaného startovacího systému, který má časem dopravit astronauty zpět na povrch Měsíce. A orbitální sonda CAPSTONE agentury NASA bude provádět experimenty v rámci příprav na první vesmírnou stanici Gateway, která bude obíhat kolem Měsíce.

Třetí indická lunární mise, Chandrayaan-3, si klade za cíl jako první provést hladké přistání (takové, které nepoškodí vesmírnou loď) a ponese vlastní rover. O první hladké přistání na Měsíci se pokusí také Japonsko s misí SLIM a Rusko se snaží oživit slávu sovětského lunárního programu s přistávacím modulem Luna 25. Jižní Korea zahájí vlastní výzkum Měsíce sondou Korea Pathfinder Lunar Orbiter.

Na soukromé straně vypustí tokijská společnost ispace přistávací modul Hakuto-R, který ponese rover Rashid ze Spojených arabských emirátů. Dvě americké společnosti, Astrobotic Technology a Intuitive Machines, připravují sondy, které na povrch Měsíce dopraví přístroje NASA.

Na Mars a ke hvězdám

Další velkolepou vesmírnou výpravou bude společná rusko-evropská mise ExoMars, která by měla odstartovat v září a vynést na Mars rover Rosalind Franklin Evropské kosmické agentury, které bude pátrat po známkách života v minulosti. Start byl původně naplánován na rok 2020, ale byl částečně odložen kvůli problémům s padáky potřebnými k bezpečnému přistání.

Čína rovněž plánuje dokončit svou vesmírnou stanici Tiangong a připravila pro ni více než 1 000 experimentů, od astronomických a pozorování Země až po účinky mikrogravitace a kosmického záření na růst bakterií.

Opatření v oblasti klimatu

Delegáti z celého světa, povzbuzeni letošním summitem COP26 v Glasgow, se v listopadu 2022 sjedou do egyptského Šarm aš-Šajchu na další kolo jednání OSN o klimatu, COP27. Očekává se, že země přijdou se závazky v oblasti klimatu, které budou v souladu s cílem Pařížské dohody z roku 2015 omezit globální oteplování výrazně pod 2 ˚C oproti teplotám před průmyslovou revolucí.

Mezitím budou vědci sledovat emise skleníkových plynů v návaznosti na závazky přijaté na COP26, mezi nimiž byly i sliby omezit využívání uhlí a snížit emise metanu. Po propadu způsobeném pandemií v roce 2020 se emise uhlíku v roce 2021 opět zvýšily.

Tlak na záchranu biologické rozmanitosti

Země pracují na novém souboru cílů, které mají zpomalit úbytek biologické rozmanitosti. Cíle z Aiči v oblasti biologické rozmanitosti, stanovené v roce 2010, byly do roku 2020 většinou nesplněny. Příští zasedání smluvních stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti, původně plánované na rok 2020 se má konat v čínském Kunmingu od 25. dubna do 8. května, ale obavy z omikronové varianty viru SARS-CoV-2 mohou tyto plány opět zhatit. Ztráta přírodního prostředí a další faktory spojené s lidskou činností ohrožují podle odhadů milion rostlinných a živočišných druhů.

Zdroj: nature.com