Vědci zjistili, že nebezpečný mikrob anthrax může tlumit bolest

Anthrax má děsivou pověst. Je všeobecně známo, že způsobuje vážné plicní infekce nevzhledné kožní léze. Nyní výsledky nové studie naznačují, že tento obávaný mikrob má také nečekaně prospěšný potenciál. Jeden z jeho toxinů dokáže u zvířat utlumit několik druhů bolesti, informovali na webu neurosciencenews.com.

Výzkum odhalil, že tento specifický anthraxový toxin působí na změnu signalizace v neuronech vnímajících bolest a pokud je cíleně dodáván do neuronů centrálního a periferního nervového systému, může zvířatům v nouzi přinést úlevu.

Práce, kterou vedli výzkumníci z harvardské Medical School, lékařské fakulty v Bostonu, ve spolupráci s vědci z průmyslu a výzkumníky z dalších institucí, byla publikována 20. prosince v časopise Nature Neuroscience.

Tým navíc kombinoval části anthraxového toxinu s různými typy „molekulárního nákladu“ a dodával je do neuronů vnímajících bolest. Tato technika může být použita k návrhu nových přesně cílených léků proti bolesti, které působí na receptory bolesti, ale bez rozsáhlých systémových účinků současných léků proti bolesti, jako jsou opioidy.

„Stále existuje velká klinická potřeba vyvinout neopioidní léčbu bolesti, která není návyková, ale účinně tlumí bolest,“ uvedla první autorka studie Nicole Yangová, výzkumná pracovnice v oboru imunologie v laboratoři Chiu. „Naše experimenty ukazují, že jednou ze strategií, alespoň experimentálně, by mohlo být specifické zacílení na neurony bolesti pomocí tohoto bakteriálního toxinu.“

V sérii experimentů vědci zjistili, že toxin anthraxu změnil signalizaci v lidských nervových buňkách, a že se tak stalo i u živých zvířat.

Injekce toxinu do dolních částí páteře myší měla silný účinek blokování bolesti a zabránila zvířatům vnímat podněty způsobené vysokou teplotou a mechanické podněty. Důležité je, že ostatní životní funkce zvířat, jako je srdeční frekvence, tělesná teplota a motorická koordinace, nebyly ovlivněny. Kromě toho injekce toxinu anthraxu myším zmírnila příznaky dvou dalších typů bolesti: bolesti způsobené zánětem a bolesti způsobené poškozením nervových buněk, které se často vyskytují po traumatických poraněních a některých virových infekcích, jako je pásový opar, nebo jako komplikace cukrovky a léčby rakoviny.

Vědci navíc pozorovali, že s ústupem bolesti zůstaly léčené nervové buňky fyziologicky neporušené – toto zjištění naznačuje, že účinky blokující bolest nebyly způsobeny poškozením nervových buněk, ale spíše vycházely ze změněné signalizace uvnitř nich.

V posledním kroku tým navrhl nosič z anthraxových proteinů a použil jej k dopravě dalších látek blokujících bolest do nervových buněk. Jednou z těchto látek byl botulotoxin, další potenciálně smrtící bakterie známá svou schopností měnit nervovou signalizaci. I tento přístup zablokoval bolest u myší. Experimenty ukazují, že by se mohlo jednat o nový systém podávání látek zaměřených na bolest.

„Vzali jsme části anthraxového toxinu a spojili je s proteinovým nákladem, který jsme chtěli doručit,“ řekl Yang. „V budoucnu by se dalo uvažovat o různých druzích proteinů, které by doručovaly cílenou léčbu.“

Zdroj: neurosciencenews.com