Vědci zjistili, že dinosauři na severní polokouli Země vymřeli na jaře

Vědci našli důkazy, že k ničivému dopadu meteoritu došlo před 66 miliony let v období jara. Srážka meteoritu se zemí způsobila vyhlazení tří čtvrtin živočišných druhů a vytvořila kráter pod názvem Chicxulub, v dnešním Mexiku.

Podle webu TheGuardian, mnoho zvířat na severní polokouli, bylo po drsném zimním období velmi zranitelných vůči intenzivní vlně veder, kterou rozpoutala srážka meteoritu se Zemí. Zvířatům na jižní části polokoule se možná dařilo lépe vzhledem k tomu, že v té době měla podzim, a některá se již ve svých norách připravovala na zimní období. Tyto živočišné druhy měly mnohem větší šanci na přežití.

Přímý zásah asteroidu spustil obrovskou vlnu veder, která byla pro mnoho zvířecích druhů smrtelná. Teploty poté prudce klesly do tak zvané nukleární zimy, díky níž došlo k vyhynutí tří čtvrtin živočišných druhů.

Při nárazu asteroidu se vymrštila roztavená hornina do vesmíru, ta zkrystalizovala a ještě téhož dne se snášela zpět na Zemi v podobě sklovitých částic. Vědci našli některé z těchto kuliček usazených v žábrách zkamenělých ryb, vykopaných na fosilním nalezišti jménem Tanis, v Severní Dakotě (USA).

Nález sklovitých kuliček ve fosíliích spojuje čas smrti se dnem a dokonce hodinou dopadu těchto částic na Zemi. Zdá se, že nalezené pravěké ryby byly zaživa pohřbeny padající zkrystalizovanou horninou, vracející se zpět. Podobně jako v Pompejích, kdy byly lidé zasypáni padajícím vulkanickým popelem při výbuchu sopky Vesuv.

V časopise Nature, vědci popisují, jak identifikovali období, kdy zemřely nalezené fosílie ryb. Bylo to období jara. Asteroid, který narazil do Země v době, kdy živočichové na severní polokouli po drsné zimě zažívali období jara, přispěl k vyšší míře vymírání, než tomu bylo na jižní polokouli.

Podle studie z Univerzity v Uppsale (USA) byly objeveny důkazy, že stanoviště želv ze severní polokoule, které vymřely po úderu asteroidu, byly znovu osídleny želvami z jižní polokoule. Dopad asteroidu však přesto nepřežilo nic většího než je naše dnešní domácí kočka.

Zdroj: theguardian.com, nature.com