Vědci zjistili, jak ověřit politické názory. Stačí sken mozku

Tým vědců z Ohio State University provedl studii na 174 dospělých osobách. Pomocí fMRI (funkční magnetické rezonance) byli vědci schopni určit, jaké má člověk politické názory. Navíc účastníci museli plnit pouze jednoduché úkoly a někdy nemuseli dělat vůbec nic, píše server OSU.

Politické názory jsou poměrně soukromou záležitostí. Zdá se však, že jejich odhalení bude brzy snazší než kdykoli předtím. A navíc bez nutnosti vyplňovat zdlouhavé testy.

Nedávno byla zveřejněná studie největším experimentem svého druhu, který využívá technologii fMRI ke zjišťování politických názorů. Vědci však dodávají, že podobných studií nebylo dosud provedeno mnoho. Studie byla provedena velmi moderním způsobem. Výzkumníci shromáždili data z fMRI a poté použili nejmodernější techniky umělé inteligence, s nimiž jim pomohlo Ohio Supercomputer Center. Pokročilé procesory umožnily výzkumníkům zjistit korelace mezi výsledky skenování a skutečným světonázorem účastníků.

Pro zjištění politických názorů stačí sken mozku

Výzkumníci vytvořili šestibodovou stupnici, kde 1 znamenala „velmi liberální“ a 6 „velmi konzervativní“. Ukázalo se, že předpovědi superpočítače se shodují s tím, co o svých názorech řekli respondenti. Vědci navíc s překvapením zjistili, že bez ohledu na typ prováděné aktivity byla přesnost analýzy fMRI pokaždé stejně vysoká.

Účastníci studie měli za úkol provést osm činností, z nichž jedna byla prostá nečinnost. Výzkumníci zjistili, že i bez jakýchkoli podnětů je možné určit politické názory člověka. To vše je dáno způsobem činnosti mozku. Tři z těchto činností však vykazovaly větší korelaci.

Prvním z nich bylo zjišťování úrovně empatie. Účastníkům studie byly ukázány obrázky lidí s neutrálním, šťastným, smutným a vyděšeným obličejem. Další úkol se týkal epizodické paměti a ve třetím úkolu mohli účastníci vyhrát nebo prohrát peníze podle toho, jak rychle se jim podařilo stisknout tlačítko.

Zdroj: news.osu.edu