Vědci zachytili zprávu od mimozemšťanů! Pochází ze souhvězdí Střelce

Výzkumníci možná přesně určili zdroj slavného údajného mimozemského vysílání objeveného téměř před půl stoletím, píše web livescience.

Prominentní a stále tajemné. Signál, který krátce zazněl v radioteleskopu v noci 15. srpna 1977, může pocházet z hvězdy podobné Slunci, která se nachází 1800 světelných let daleko v souhvězdí Střelce. Je považován za nejlepší rádiový signál SETI kandidáta, který jsme zachytili našimi dalekohledy. SETI, neboli hledání mimozemské inteligence je obor, který od poloviny 20. století hledá možné zprávy od mimozemšťanů. Objevil se během vyhledávání SETI na dalekohledu Big Ear v Ohiu. Signál byl neuvěřitelně silný, ale velmi krátký, trval pouhou 1 minutu a 12 sekund. Nyní dekonstruovaný dalekohled Big Ear hledal zprávy v elektromagnetickém frekvenčním pásmu 1420,4056 MHz, které je produkováno prvkem vodík. 

„Vzhledem k tomu, že vodík je nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru, existuje dobrá logika hádání, že inteligentní civilizace v naší galaxii Mléčná dráha, která si přeje na sebe upoutat pozornost, by mohla vysílat silný úzkopásmový majákový signál na frekvenci neutrální vodíkové čáry nebo v její blízkosti“, napsal astronom Jerry Ehman ve své výroční zprávě. 

Výzkumníci od té doby opakovaně hledali následné kroky pocházející ze stejného místa, ale podle historie Americké astronomické společnosti se objevily prázdné. Signál s největší pravděpodobností pochází z nějaké přírodní události a ne z mimozemšťanů. Ačkoli astronomové vyloučili několik možných původů, jako je například kometa. 

Vědci našli konkrétně jednu hvězdu podobnou Slunci. Objekt, označený jako 2MASS 19281982-2640123 vzdálený asi 1800 světelných let, který má teplotu, průměr a svítivost téměř identickou s naším vlastním hvězdným společníkem. Zatímco živé organismy mohou existovat v široké škále prostředí kolem hvězd, které jsou zcela odlišné od těch našich, rozhodli se zaměřit na hvězdy podobné Slunci, protože hledáme život, jak ho známe.

Lidé mají pouze jeden datový bod, když zvažují, jaké typy technologií mohou mimozemšťané mít nebo jak by mohli tuto technologii používat. Nás samé a naše technologie. Samotný koncept SETI se objevil v polovině 20. století, krátce poté, co armády po celém světě začaly vysílat zprávy pomocí výkonných elektromagnetických nástrojů. 

Zdroj: livescience.com