Vědci vyvinuli nový druh špenátu, který umí posílat e-maily

Vědcům z Massachusettského technologického institutu se podařilo vytvořit druh špenátu, který dokáže posílat e-maily, píše server Grunge. Systém je v podstatě jednoduchý. Díky kombinaci přirozené biologie a elektronických modifikací jsou rostliny schopny detekovat specifické sloučeniny v půdě. V listech rostliny se pak spustí mechanismus. Tento mechanismus (uhlíkové nanotrubičky) vysílá signál, který zachytí blízká kamera. Vědcům se pak odešle zpráva, která je doručena přímo do jejich e-mailových schránek.

A proč by nám špenát posílal e-mail? Lidé vycvičili psy k odhalování bomb a jiných výbušných zařízení. A i když jsou tato zvířata nesporně šikovná, vytvoření bionického špenátu, který by hledal bomby, by mohlo být lepší alternativou. Proto vědci, kteří vyvinuli špenát odesílající e-maily, jej vycvičili k detekci nitroaromatických částic, které se nacházejí v mnoha výbušninách.

Rostliny jsou dobrým způsobem, jak sledovat dění v životním prostředí, protože neustále přijímají vodu a reagují na okolní prostředí. Když špenátové rostliny identifikují známky výbušnin v půdě, mohou rychle a jasně poskytnout údaje o hrozbě a odeslat je přímo do e-mailových schránek úřadů. Není to poprvé, co byly rostliny upraveny za účelem identifikace sloučenin v půdě.

Byly například vytvořeny rostliny, které dokážou rozpoznat TNT, sarin a dopamin, jak uvádí server MIT. Některé další rostliny byly upraveny tak, aby dokázaly detekovat oxid dusnatý. V budoucnu mohou být do tohoto seznamu přidány další sloučeniny. Například by mohly být vyvinuty rostliny pro monitorování určitých chemických látek nebo sloučenin, které souvisejí se změnou klimatu.

Rostliny by tak byly důležitým prostředkem pro získávání informací o dění v životním prostředí, abychom mohli rychle a přesně jednat. Rostlinná nanobionika se však rozšiřuje i mimo snahy o detekci částic. Vědci například tvrdí, že pomocí nanobioniky by mohli sledovat zdraví samotných rostlin a dozvědět se více o jejich biologii, což by mohlo přinést řadu výhod pro obory, jako je zemědělství, medicína a ekologie.

Zdroj: redakce, srg.mit.edu, grunge.com