Vědci vyvinuli baterii z vláken, kterou bude možné tisknout pomocí 3D tisku

Výzkumníci z MIT vyvinuli lithium-iontovou baterii ve formě extrémně dlouhých vláken, která lze vetkat do tkanin. Podle odborníků by taková baterie umožnila použití v široké škále nositelných elektronických zařízení a mohla by být dokonce použita k výrobě 3D tištěných baterií prakticky libovolného tvaru, uvádí se na webu.

Jako důkaz konceptu vyrobil tým vědců nejdelší ohebnou vláknovou baterii na světě, dlouhou 140 metrů. Nový typ baterie se vyrábí pomocí nových bateriových gelů a systému tažení vláken, který je iniciován válcem obsahujícím všechny potřebné komponenty, zahřátým na teplotu těsně pod bodem tání materiálu, který je poté protažen úzkým otvorem, aby se stlačil a dosáhl malého průměru při zachování původního uspořádání komponent.

Výzkumníci již dříve demonstrovali vlákna, která obsahovala různé elektronické komponenty, včetně světelných diod (LED), fotosenzorů, komunikačních a digitálních obvodů. Mnohé z nich lze tkát a prát, což je praktické pro použití v nositelných výrobcích, ale všechny dosud závisely na externích zdrojích energie. S vláknovými bateriemi, které by byly vhodné i pro tkaní a praní, by tato zařízení mohla být zcela nezávislá na napájení.

Zdroj: physics.mit.edu