Vědci vytvořili dokonalé cihly: Jejich složky nepocházejí ze Země a vydrží 250 milionkrát vyšší tlak!

Vědcům se podařilo vyrobit cihly, které vydrží tlak 250 milionkrát vyšší než na Zemi. K jejich vytvoření použili měsíční regolit – materiál, který pokrývá povrch Měsíce, jak píše server New Scientist.

Odborníci doufají, že jejich experiment pomůže v budoucnu zlepšit výstavbu mimozemských základen. Studii provedl tým vědců z Floridské Univerzity pod vedením Ranajaye Ghoshe. Experiment zahrnoval použití 3D tisku a technologie binder jet (BJT), což je metoda, při níž se na vrstvu měsíčního prachu nanáší kapalné pojivo (v tomto případě slaná voda).

Cihly odolné vůči všemu?

Ačkoli původně vyrobené válcové cihly byly poměrně slabé, jejich vypálení při teplotě 1 200 °C je zpevnilo natolik, že se staly vynikajícím stavebním prvkem pro základny, které NASA plánuje postavit na Měsíci. Vyrobený materiál je podle vědců odolný vůči extrémním podmínkám, které panují na povrchu Měsíce.

Vědci tvrdí, že využití regolitu je prospěšné i z jiných důvodů. Kromě strukturální stability navrhovaná metoda výrazně sníží náklady na stavbu základny Artemis, protože bude levnější vyrobit alespoň některé komponenty na Měsíci než je dopravovat ze Země.

Zdroj: redakce, newscientist.com, sciencedirect.com