Vědci vyrobili dřevěný nůž třikrát ostřejší než ocelový

Nová technika zpracování dřeva by mohla navždy změnit způsob stravování. Vědci z Marylandské univerzity představili světu nápad na vytvoření dřevěného nože, který je podle nich 23krát tvrdší a třikrát ostřejší než ocelový. Nejenže snadno krájí potraviny, ale je také šetrný k životnímu prostředí. Informaci o této novince přinesl webový portál indiatimes.com.

Slušné a ostré nože se dnes vyrábějí z nerezové oceli nebo keramiky. Oba tyto materiály jsou uměle vytvořené a jejich zpracování vyžaduje velmi vysoké teploty. To se může v blízké budoucnosti změnit díky projektu vědců z Marylandu, kteří přišli s inovativní metodou výroby dřevěných čepelí.

„Náš nůž prořízne středně propečený steak s neuvěřitelnou lehkostí.“ Píše spoluautor projektu profesor Teng Li ve zprávě zveřejněné v časopise Matter. „Dřevěný nůž lze po použití umýt a znovu použít stejně jako tradiční příbory, takže může nahradit nože vyrobené z oceli, keramiky nebo plastu.“

„Když se podíváme na všechny tvrdé materiály, které denně používáme, vidíme nejčastěji, že hlavní z nich jsou umělé,“ řekl Li v rozhovoru. Lidstvo nepoužívá přírodní suroviny, protože nejsou tak pevné, zatímco celulóza, která je hlavní složkou dřeva, může při správné úpravě v tomto ohledu předčit keramické, ocelové nebo polymerní výrobky. Dosud jsme tento potenciál vůbec nevyužili.

Háček je v tom, že celulóza, o níž hovoří profesor Li, tvoří pouze 40 až 50 procent dřeva, takže tento materiál je ve své přírodní podobě mnohem méně odolný než materiál vyrobený člověkem. Řešením může být odstranění slabších složek bez poškození struktury materiálu.

Tento proces probíhá ve dvou fázích, vysvětluje výzkumník. „V první fázi provádíme delignifikaci (odstranění ligninu). Jak víme, dřevo je tuhé, ale po tomto ošetření se stává měkkým a pružným. Druhým krokem je tepelné lisování materiálu, které z něj odstraní vodu. Nakonec je dřevo natřeno minerálním olejem, který chrání nůž před vlhkostí při krájení a mytí.

Autoři projektu dodávají, že jejich technika umožní kromě příborů vyrábět také hřebíky ze dřeva. Podle výzkumníků budou stejně tvrdé jako tradiční, ale jejich výhodou bude odolnost proti korozi.

Tým dokonce předvedl ukázku zatloukání dřevěného hřebíku, který překvapivě bez problémů zajel do desky. Výzkumníci však nevysvětlili, jakým způsobem bude výrobek chráněn před dřevomorkou.

Zdroj: indiatimes.com