Vědci vypustili milióny nakažených komárů. Pomůžou s léčbou nemoci

Singapurská Národní agentura pro životní prostředí (NEA) chová v plastových boxech desítky milionů nemocných komárů, kteří mají bojovat proti horečce dengue. Díky umělé inteligenci a automatizaci je masová výroba méně zdlouhavá a náchylná k chybám, jak uvádí web Head Topics.

Jak mohou komáři s nemocemi předcházet nemocem?

Všichni komáři v NEA jsou druhu Aedes aegypti, což je druh, který může člověka nakazit viry, jako je například horečka dengue. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se každoročně virem dengue nakazí až 400 milionů lidí a přibližně 21 000 jich na těžkou formu dengue zemře, jak uvádí web Undark.

Komáři z NEA jsou však bez nákazy. Byli vystaveni bakterii známé jako Wolbachia, kterou budou přenášet na další generace ve snaze zastavit smrtelnou virovou infekci.

Komáři Aedes aegypti po nakažení Wolbachií přenášejí hůře virus dengue na člověka. Kromě toho, i když ve vzácných případech a dosud ne zcela pochopeným způsobem, může bakterie zabránit komárům v rozmnožování. Když se samci páří s místními samicemi bez Wolbachie, samice kladou vajíčka, která se nevylíhnou, a časem se počet komárů sníží.

Výzkumníci z NEA v Singapuru vypouštějí od roku 2016 samce komárů nesoucí parazita Wolbachia. Do roku 2019 vypouštěli až 2 miliony hmyzu týdně. Díky automatizaci se toto číslo v roce 2022 zvýšilo až na 5 milionů týdně.

V těchto oblastech to zatím vedlo k prudkému poklesu počtu komárů Aedes aegypti ve volné přírodě a také k výrazně nižšímu výskytu viru dengue.

Z neznámých důvodů se však komáři mohou účinně rozmnožovat, pokud jsou oba partneři infikováni wolbachií. Aby se tomu předešlo, používají výzkumníci z NEA nový počítačový systém založený na umělé inteligenci nazvaný pupae sex sorter, který odděluje samičky od samečků ještě předtím, než jsou samečci infikováni a vypuštěni.

Díky automatizaci zdlouhavé a na chyby náchylné práce, která se tradičně provádí ručně, lze nyní produkovat obrovské množství komárů.

Proč Spojené státy vypustily miliony komárů s genovou mutací?

Přesto Singapur není jedinou zemí, která bojuje proti nemocem vypouštěním milionů komárů Aedes aegypti.

Již dříve biotechnologická společnost Oxitec, kterou podporuje Bill Gates, pokročila v plánech na vypuštění stovek milionů geneticky upravených komárů na Floridě, aby otestovala novou metodu kontroly populačních škůdců.

Cílem strategie kontroverzního projektu však bylo omezit počet samic Aedes aegypti, které mohou šířit nemoci, přidáním sebeomezujícího genu, který způsobuje, že potomci umírají před dosažením dospělosti.

Zdroj: redakce, headtopics.com, undark.org