Vědci vypěstovali mikroskopické zinkové sněhové vločky v tekutém kovu na úrovni nanometrů

Vědcům z Aucklandské univerzity, Univerzity ve Wellingtonu a Univerzity Nového Jižního Walesu se podařilo vypěstovat mikroskopické zinkové sněhové vločky v tekutém kovu na úrovni nanorozměrů, jak informoval server Materials Today.

Konkrétně se jedná o sněhové vločky vypěstované v kapalném galu, které by jednou mohly být využity v některých katalytických reakcích, například při přeměně oxidu uhličitého. Tým pracoval v laboratoři s niklem, mědí, zinkem, cínem, platinou, bismutem, stříbrem a hliníkem.

Vědci rozpouštěli kovy v galliu při vysokých teplotách a po ochlazení se objevily krystaly kovových sněhových vloček, zatímco gallium zůstalo v kapalném stavu. Zjistili, že interakce mezi atomistickými strukturami různých kovů a kapalným galliem vedly ke vzniku různě tvarovaných krystalů.

„Zjistili jsme, že struktura kapalného galia je velmi důležitá. To je novinka, protože obvykle si myslíme, že kapaliny nemají strukturu nebo mají pouze náhodnou strukturu. Na rozdíl od přístupů k vytváření nanostruktury shora dolů (odřezáváním materiálu) tento přístup zdola nahoru spoléhá na samosestavování atomů. Takto vytváří nanočástice příroda a je to méně neekonomické a mnohem přesnější než metody shora dolů,“ uvedla Nicola Gastonová, profesorka na Aucklandské univerzitě.

Zdroj: materialstoday.com, redakce