Vědci vynalezli pružný teploměr, díky kterému budeme vyrábět měkké roboty a chytré oblečení nové generace

Vědci vyvinuli pružný teploměr s vlastním napájením, což je pokrok, který by mohl vést k vývoji měkké robotiky nové generace, chytrých oděvů a lékařských přístrojů kompatibilních s lidským tělem. Psali o tom na webu Science Daily.

Zatímco většina snímacích komponent tradičně používaných v robotech a chytrých oděvech je pevná, výzkumníci z Harvardovy univerzity uvedli, že jejich nové měkké senzory jsou vysoce citlivé a jejich schopnost snímat teplotu není ovlivněna jejich roztažností. Otevírá to možnosti pro vytváření nových rozhraní mezi strojem a člověkem a měkkých robotů ve zdravotnictví, strojírenství a zábavě.

Měkcí roboti, kteří napodobují pohyb zvířat nebo lidí, nacházejí uplatnění v řadě oblastí včetně lékařské diagnostiky a zvládání katastrof. Roztažitelné senzory činí vývoj takových robotů mnohem schůdnějším.

Nový teploměr se skládá ze tří částí – elektrolytu, elektrody a dielektrického izolačního materiálu, který je odděluje. Rozhraní mezi elektrolytem a dielektrikem akumuluje ionty, zatímco rozhraní mezi dielektrikem a elektrodou akumuluje elektrony. Výsledná nerovnováha nábojů mezi nimi vytváří v elektrolytu iontový mrak. Se změnou teploty se mění tloušťka iontového mraku a vzniká napětí, které je citlivé na teplotu, ale necitlivé na roztažení.

Výzkumníci vyvinuli čtyři návrhy roztažitelného teplotního senzoru uspořádáním elektrolytu, dielektrika a elektrody v různých konfiguracích.

Při jednom z testů vědci integrovali senzor do měkkého chapadla a měřili teplotu horkého vejce uvařeného natvrdo. Uvedli, že teploměr dokáže měřit teplotu až 200 °C nebo až -100 °C. Senzory fungují opravdu rychle a na změny teploty reagují během přibližně 10 milisekund.

Zdroj: sciencedaily.com