Vědci varují, že se bude hůře dýchat. Může za to globální oteplování

Ne všechno znečištění pochází od lidí. Podle nového výzkumu se při zvýšení globální teploty o 4 stupně Celsia zvýší také množství škodlivých emisí z rostlin a prachu, a to až o 14 %. Vyšší teploty = větší znečištění ovzduší z přírodních zdrojů, jak píše server SciTechDaily.

Ke globálnímu oteplování nejvíce přispívá CO2 produkovaný lidskou činností. Do roku 2020 se jeho koncentrace v atmosféře zvýšila na 48 % nad úrovní před průmyslovou revolucí (před rokem 1750). Ne všechno znečištění ale pochází přímo od lidí. 

Nejvíce budoucího znečištění bude pocházet z rostlin

Všechny rostliny produkují chemické látky zvané biogenní těkavé organické látky neboli BVOC. Samy o sobě jsou BVOC neškodné. Po reakci s kyslíkem však vytvářejí organické aerosoly. Při vdechování mohou tyto aerosoly způsobovat kojeneckou úmrtnost a dětské astma, stejně jako srdeční choroby a rakovinu plic u dospělých.

Existují dva důvody, proč rostliny zvyšují produkci BVOC:

  • zvýšení atmosférického oxidu uhličitého
  • zvýšení teploty

Předpokládá, že oba tyto faktory se budou nadále zvyšovat. Pěstování rostlin je beze sporu pro životní prostředí čistě pozitivní. Snižují množství oxidu uhličitého v atmosféře, což pomáhá regulovat globální oteplování. BVOC z malých zahrádek lidem neškodí.

Například váš trávník neprodukuje tolik BVOC, abyste onemocněli. Je to rozsáhlý nárůst oxidu uhličitého, který přispívá k tomu, že v biosféře přibývá BVOC, a pak organické aerosoly,“ vysvětlil James Gomez, hlavní autor studie z Kalifornské univerzity v Riverside (UCR).

Druhým největším přispěvatelem bude prach

S oteplováním klimatu se zvýšené množství saharského prachu pravděpodobně roznese po celém světě, přičemž větší množství prachu bude v Africe, na východě USA a v Karibiku. Prach nad severní Afrikou, včetně Sahelu a Sahary, se pravděpodobně zvýší v důsledku intenzivnějších západoafrických monzunů.

Jak organické aerosoly a prach, tak mořská sůl, černý uhlík a sírany spadají do kategorie látek znečišťujících ovzduší známé jako PM2,5, neboť mají průměr 2,5 mikrometru nebo méně. Nárůst znečištění PM2,5 z přírodních zdrojů se v této studii zvyšoval přímo úměrně s úrovní CO2.

Například pokud se klima oteplí pouze o 2 stupně Celsia, studie zjistila 7% nárůst PM2,5. Všechny tyto výsledky se týkají pouze změn zjištěných v kvalitě ovzduší nad pevninou, protože studie se zaměřuje na dopady na lidské zdraví.

Slovo na závěr

Čím více se zvyšuje množství CO2, tím více PM2,5 se dostává do atmosféry, a platí to i obráceně. Čím více ho snižujeme, tím se kvalita ovzduší zlepšuje. Můžeme přejít na elektromobily. Ale to nemusí změnit znečištění ovzduší z rostlin nebo prachu,“ řekl Gomez.

Vědci věří, že potenciál zlepšení kvality ovzduší bude inspirací k rychlým a rozhodným opatřením ke snížení emisí CO2. Bez něj by se teplota do konce tohoto století mohla zvýšit o 4 °C, i když je možné, že k nárůstu dojde dříve.

Výsledky tohoto experimentu mohou být dokonce poněkud konzervativní, protože jsme jako faktor nezahrnuli změny emisí z lesních požárů závislé na klimatu,“ řekl Gomez. „Do budoucna si určitě pořiďte čističku vzduchu,“ dodává.

Zdroj: redakce, ucr.edu, scitechdaily.com