Vědci objevili první známý zkamenělý dinosauří pupík

Na kresbách nebo vyobrazeních dinosaurů obvykle nevidíme zvířata s pupky podobnými lidským. Plazi však měli obdobu pupku a vědci nedávno objevili první známý zkamenělý příklad.

U lidí a dalších savců je pupek jizva, která zůstává v místě, kde byla pupeční šňůra spojena s tělem plodu.

Přestože dinosauří embrya nebyla připojena k pupeční šňůře jako takové, byla přímo připojena ke žloutkovému váčku svého vajíčka pomocí štěrbinovitého břišního otvoru. Touto štěrbinou vznikala dlouhá tenká pupeční jizva, která zůstávala v oblasti břicha po celý jejich život.

S využitím relativně nové techniky známé jako laserem stimulovaná fluorescence (LSF) nyní mezinárodní tým paleontologů objevil takovou jizvu na 130 milionů let staré zkamenělé kůži dinosaura známého jako Psittacosaurus. Tento 2 metry dlouhý býložravý tvor žil v období křídy na území dnešní Číny.

Tento konkrétní exemplář byl objeven v roce 2002 a od té doby je vystaven v německém Senckenberg Museum. Až dosud však jeho pupkovitý ekvivalent zůstal nepovšimnut.

„Pomocí zobrazování LSF jsme u exempláře psitakosaura identifikovali výrazné šupiny, které obklopovaly dlouhou pupeční jizvu, podobnou některým žijícím ještěrům a krokodýlům,“ uvedl doktor Michael Pittman z Hongkongské čínské univerzity, spoluautor studie. „Tomuto druhu jizvy říkáme pupek a u člověka je menší. Tento exemplář je první dinosauří fosílií, u které se zachoval pupek, což je dáno výjimečným stavem jejího zachování.“

Zdroj: newatlas.com