Vědci objevili nový tekutý způsob, jak ukládat energii

Americký mezioborový tým z MIT (Massachusettský technologický institut) zjistil, že elektrochemická technologie zvaná polotuhá průtoková baterie může být cenově konkurenceschopnou formou skladování energie a zálohování pro variabilní obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné a solární elektrárny, píše web Technology.org.

„Přechod na čistou energii vyžaduje systémy skladování energie s různou dobou trvání pro případy, kdy nesvítí slunce a nefouká vítr,“ říká Emre Gençer, vědecký pracovník z MIT Energy Initiative (MITEI) a člen týmu. „Naše práce ukazuje, že polotuhá průtoková baterie by mohla být záchranou života i ekonomickou variantou, když tyto zdroje nemohou vyrábět energii po dobu jednoho dne nebo déle – například v případě přírodních katastrof.“

Dobíjecí průtoková baterie na bázi oxidu zinečnatého a manganu (Zn-MnO2), kterou výzkumníci vytvořili, porazila ostatní uchazeče o dlouhodobé skladování energie. Ukázalo se, že tento systém může být levnější než ostatní a lze jej rozšířit.

Nová elektroda (elektrický vodič) pro bateriový systém obsahuje směs s rozptýlenými částicemi oxidu manganičitého (MnO2) prostříkané elektricky vodivou přísadou, sazemi. Tato sloučenina reaguje s vodivým roztokem zinku nebo zinkovou destičkou v zásobníku, což umožňuje účinnou elektrochemickou přeměnu energie. Vlastnosti kapaliny této baterie jsou na hony vzdálené vodnatým roztokům používaným v jiných průtokových bateriích. Je to polotuhá látka – suspenze jako hustá černá barva nebo třeba měkká zmrzlina.

Na základě série experimentů byla provedena technicko-ekonomická analýza, při které se zkoumaly kapitálové náklady na provoz průtokových baterií v délce 8, 24 a 72 hodin. Výsledek překvapil. Při vybíjení delším než jeden den polotuhá průtoková baterie porazila lithium-iontové baterie a vanadové redoxní průtokové baterie. To platilo i po započtení vysokých nákladů na přečerpávání suspenze MnO2 z nádrže do zásobníku.

Nyní objevitelé doufají, že se podaří tento bateriový systém co nejdříve vybudovat.

Zdroj: Technology.org