Vědci objevili novou planetu podobnou Zemi. Je to další naděje života ve vesmíru

Tým astronomů nalezl důkazy o existenci třetí planety, která obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri, nejbližší naší Sluneční soustavě. Vzhledem k relativní blízkosti k Zemi je tento záhadný hvězdný systém ideálním cílem pro budoucí misi, jejímž cílem bude prozkoumat svět za hranicemi naší hvězdné soustavy, napsal server Inverse.

Tým autorů nové studie objevil pomocí dalekohledu Evropské jižní observatoře (ESO VLT) v Chile exoplanetu obíhající kolem Proximy Centauri. Zachytili signál odpovídající objektu, který kolem hvězdy prochází po pětidenní dráze. Signál byl však velmi slabý a tým musel provést následná pozorování pomocí přístroje ESPRESSO, aby potvrdil, že signál je skutečně planetou a není způsoben nepatrnými změnami samotné hvězdy.

Planeta, nazvaná Proxima d, má asi čtvrtinu hmotnosti Země. Ve skutečnosti se jedná nejen o nejlehčí planetu objevenou v tomto hvězdném systému, ale také o jednu z nejlehčích exoplanet, které kdy byly objeveny. Proxima Centauri je nejbližší známý hvězdný systém k našemu, pokud lidé vyvinou technologii pro cestování za hranice Sluneční soustavy a dosažení mezihvězdných cílů, pak je na prvním místě seznamu prvních cílů pro takovou misi. Nyní máme další důkazy, že na tyto budoucí snahy čekají rozmanité světy, které je třeba prozkoumat.

„Objev ukazuje, že náš nejbližší hvězdný soused je zřejmě plný nových zajímavých světů, které jsou na dosah dalšímu studiu a budoucímu průzkumu,“ říká João Faria ve svém prohlášení. Faria je vědecký pracovník portugalského Instituto de Astrofísica e Ciências do Espaço a hlavní autor studie. Ale je toho víc.

Ani teplo, ani zima

Proxima d obíhá kolem své hvězdy ve vzdálenosti asi čtyř milionů kilometrů, což je méně než desetina vzdálenosti Merkuru od Slunce. Jeden celý oběh kolem Proximy Centauri trvá pouhých pět dní. Přesto obíhá blízko obyvatelné zóny hvězdy, tedy oblasti kolem hvězdy, kde není ani příliš teplo, ani příliš chladno na to, aby na povrchu planety mohla existovat voda. Pokud jde o teorie o tom, jak a kde by mohl vzniknout život jinde ve vesmíru, je voda na povrchu často klíčová.

Proxima Centauri je červený trpaslík s nízkou hmotností, o němž se předpokládá, že má asi osminu hmotnosti Slunce a je 500krát méně jasný. Proxima Centauri se nachází 4,2 světelných let od naší Sluneční soustavy. Je jedním ze sluncí hvězdného systému Alfa Centauri, nejbližšího známého hvězdného systému k našemu. Skládá se ze dvou hvězd vzájemně propojených na oběžné dráze kolem sebe neboli dvojhvězd a jedné další hvězdy.

Přestože je Proxima Centauri nejbližší hvězdou k Zemi, je příliš malá a příliš slabá na to, abychom ji z naší planety viděli pouhým okem. Vědci, kteří stojí za nedávným objevem, také doufají, že se jim podaří najít další lehké planety pomocí stejných přístrojů, které byly použity při hledání Proximy d.

Zdroj: inverse.com