Vědci objevili největší kráter na Zemi, který je mladší 100 000 let

Kráter ve tvaru půlměsíce v severovýchodní Číně drží rekord. Jedná se o největší kráter na Zemi, který se vytvořil za posledních 100 000 let, informoval server space.

Před rokem 2020 byl v čínské pobřežní provincii Liaoning objeven kráter. V červenci 2021 vědci potvrdili, že geologická struktura v pohoří Malý Xing’an vznikla v důsledku dopadu vesmírného tělesa na Zemi.

Kráter Yilan měří v průměru asi 1,85 kilometru a pravděpodobně vznikl asi před 46 000 až 53 000 lety. Ukázalo to radiokarbonové datování uhlí a organických jezerních sedimentů z místa, uvádí prohlášení NASA. Výzkumníci shromáždili tyto vzorky sedimentu extrakce vrtného jádra ze středu kráteru. Pod více než stometrovou vrstvou jezerních a bažinových sedimentů ležela téměř 320 metrů silná deska brekciované žuly, což je žula složená z mnoha skalních úlomků spojených dohromady. Tato skála nese jizvy po zasažení meteoritem. 

Úlomky horniny vykazují známky roztavení a rekrystalizace během nárazu, protože žula se rychle zahřála a poté se ochladila. Jiné úlomky horniny tomuto procesu tavení unikly a místo toho obsahují křemen, který se roztříštil po nárazu meteoritem. Tým také odkryl úlomky skla proražené drobnými otvory vytvořenými bublinkami plynu. Oba tyto rysy také naznačují, že došlo k vysoce intenzivnímu nárazu. Část jižního okraje kráteru Yilan chybí, takže geologická struktura vypadá shora ve tvaru půlměsíce. 

„Takové impaktní krátery ve tvaru půlměsíce jsou na Zemi relativně vzácné“, řekl vědec a jeden z autorů článku Chen Ming. 

V říjnu 2021 zachytil satelit Landsat-8 pozoruhodný snímek severního okraje kráteru a vědci nyní podle prohlášení NASA zkoumají, jak a kdy jižní okraj zmizel. Takzvaný meteorický kráter v Arizoně dříve držel rekord největšího kráteru mladšího 100 000 let. Ten je asi 49 000 až 50 000 let starý a měří 1,2 km v průměru.

Zdroj: space.com