Vědci objevili klíč ke stoupající hladině moří

Geny Turquetovy chobotnice si uchovávají vzpomínky na tání předchozího antarktického ledového příkrovu a vyvolávají obavy, co by mohlo přinést další tání, jak uvádí web Canada Today.

Hluboko v DNA antarktické chobotnice vědci možná odhalili důležitý klíč k budoucímu osudu ledového kontinentu – což zvyšuje obavy, že globální oteplování by mohlo brzy spustit nekontrolovatelné tání.

Klimatologové se snaží zjistit, zda se ledový příkrov během posledního „meziledového“ období před 125 000 lety, kdy byly globální teploty podobné těm dnešním, zcela zhroutil.

Ledový příkrov zadržuje dostatek vody na to, aby zvýšil hladinu moří o 3 až 4 metry, přičemž panují obavy, že globální oteplování by jej mohlo brzy posunout směrem k rychlému tání.

Tým 11 vědců prozkoumal genetiku chobotnice Turquetovy, druhu, který žije na antarktickém kontinentu již asi 4 miliony let.

Genetické vzorky byly odebrány 96 chobotnicím, které byly shromážděny během tří desetiletí na celém kontinentu.


DNA chobotnic nese paměť jejich minulosti, včetně toho, jak a kdy se různé populace pohybovaly a mísily a vyměňovaly si genetický materiál.

Vědci tvrdí, že zjistili jasné známky toho, že zhruba před 125 000 lety se některé populace chobotnic na opačných stranách západoantarktického ledového příkrovu smísily, přičemž jedinou pravděpodobnou cestou byla mořská cesta mezi jižním Weddellovým a Rossovým mořem.

„K tomu mohlo dojít pouze v případě, že by se ledový příkrov zcela zhroutil,“ uvedla doktorka Sally Lauová, genetička z Univerzity Jamese Cooka, která výzkum vedla.

Výzkum prochází recenzním řízením v odborném časopise, ale podle Lauové byl zveřejněn, protože chtěla, aby k němu měla vědecká komunita včasný přístup vzhledem k naléhavosti zjištění.

Uvedla, že informace o změnách v DNA chobotnic lze použít jako hodiny, což jí umožňuje přesně určit období, kdy se chobotnice v jižní části Weddellova moře a v Rossově moři mísily.

Zdroj: canadatoday.news, earthsky.org