Vědci našli způsob, jak na 3D tiskárně vyrobit umělé svaly pro roboty

Umělé svaly umožňují robotickým zařízením nebo protézám vykonávat pohyby podobné lidským. Zatímco většina z nich byla dosud vyrobena v laboratořích za použití špičkových materiálů, nový typ by mohli vyrobit nadšenci pomocí 3D tiskárny, píše server New Atlas.

Výzkumníci z Istituto Italiano di Tecnologia a Scuola Superiore Sant’Anna navrhli pneumatický ovládací systém známý jako GRACE (GeometRy-based Actuators able to Contract and Elongate).

Každý aktuátor má podobu pružné duté plastové baňky se záhyby po stranách. Když je vzduch do aktuátoru vháněn připojenou hadicí, smršťuje se v podélném směru a zároveň se rozpíná v radiálním směru, jinými slovy se zkracuje a zhušťuje. Když se proud vzduchu zastaví, pohon se naopak prodlouží a smrští. Pokud by tedy byl takový aktuátor zabudován do robotického prstu, mohl by se při nasávání vzduchu smršťovat a při vysávání vzduchu narovnávat.

V závislosti na zamýšleném použití mohou být pohony vyráběny v různých tvarech a velikostech, s různou tloušťkou pláště a z různých typů plastů. Tyto proměnné pomáhají určit, jak moc se jednotlivý aktuátor roztáhne a smrští, stejně jako směr, kterým se pohybuje, a tlak vzduchu potřebný k jeho aktivaci. Pro demonstraci této technologie vytvořil tým robotickou ruku v životní velikosti obsahující 18 aktuátorů GRACE.

Je vyroben výhradně z měkké pryskyřice a byl vyroben jediným procesem 3D tisku. Vpuštěním nebo vypuštěním několika desetin baru vzduchu lze ruku přimět, aby ohnula nebo narovnala prsty nebo se otočila v zápěstí. Celá ruka váží jen asi 100 gramů, ačkoli každý její aktuátor je navržen tak, aby unesl více než tisícinásobek své vlastní hmotnosti. Výzkum byl nedávno publikován v časopise Science Robotics.

Zdroj: newatlas.com, science.org