Vědci našli poprvé mikroplasty hluboko v plicích živých lidí. Naučíme se s plasty v těle žít?

Vědci z lékařské fakulty v anglickém Hullu Yorku tvrdí, že poprvé našli drobné kousky plastů hluboko v plicích živých lidí, píše se na serveru Npr. Jde o mikroplasty, které vznikají v důsledku likvidace průmyslového odpadu.

Výzkum provedený na zmíněné anglické lékařské fakultě je první solidní studií, která identifikovala plasty v plicích živých lidí. „Mikroplasty byly již dříve nalezeny ve vzorcích z pitev lidských mrtvol,“ uvedla Dr. Laura Sadofsky, docentka respirační medicíny a hlavní autorka studie.

Neočekávali jsme, že v dolních oblastech plic najdeme největší počet částic nebo částice takových rozměrů, jaké jsme našli,“ řekl Sadofsky. „Je to překvapivé zjištění, protože dýchací cesty jsou v dolních částech plic menší a očekávali bychom, že částice těchto velikostí budou odfiltrovány nebo zachyceny dříve, než se dostanou tak hluboko do plic,“ dodala.

Ve studii vědci odebrali plicní tkáň z chirurgických zákroků u pacientů v rámci jejich běžné lékařské péče. Poté s překvapením identifikovali 12 typů mikroplastů, které se běžně vyskytují v lahvích, obalech a oblečení. Mezi mikroplasty byly polyethylen, nylon a pryskyřice. Studie upozorňuje na „rostoucí obavy“ z nebezpečí, která by mohla plynout z požití a vdechnutí mikroplastů.

Na světě se ročně vyprodukuje asi 300 milionů tun plastů a přibližně 80 % z nich končí na skládkách a v jiných částech životního prostředí. Mikroplasty mohou mít průměr od 10 nanometrů, tedy menší, než je lidské oko schopno vidět, až po 5 milimetrů. Mikroplasty se vznášejí ve vzduchu, jsou ve vodě z kohoutku, ale také ve vodě balené. Jsou také v moři nebo v půdě.

Studie z roku 2018 našla plasty ve vzorcích lidské stolice poté, co se subjekty ve své běžné stravě krmily potravinami balenými v plastech a nedávný výzkum identifikoval plastové částice v lidské krvi. Současný plicní nález přítomnost plastů v našem těle jen potvrzuje. „Je to důkaz, že máme plasty v těle – a to není dobré,“ řekl Dick Vethaak, ekotoxikolog z Vrije Universiteit v nizozemském Amsterdamu.

Zdroj: npr.org