Vědci našli planetu pokrytou oceánem. Je od Země vzdálená „jen“ 100 světelných let

Tým vědců z Université de Montréal objevil exoplanetu TOI-1452 b vzdálenou pouhých 100 světelných let od Země. Celá planeta je pokryta silnou vrstvou vody a že je dostatečně daleko od své hvězdy, aby na ní mohl existovat život, píše server BGR.

Planeta je jen o málo větší než Země. Kromě toho, že je pokryta vodou, je zajímavá také tím, že se nachází v ideální vzdálenosti od svých hvězd, takže není ani příliš chladná, ani příliš horká.

To znamená, že by na něm potenciálně mohl existovat život, i když není jasné, jakému druhu života by se na tomto oceánském světě mohlo dařit. Není to poprvé, co se vědci setkali s planetou nebo nebeským objektem pokrytým vodou. Dokonce i některé měsíce Jupiteru a Saturnu jsou pokryty silnými vrstvami vody. Není však jasné, zda se skutečně jedná o oceánský svět, nebo zda voda pouze pokrývá skály. Vědci objevili stopy tohoto oceánského světa díky průzkumu vesmírným teleskopem NASA TESS.

Planeta je součástí dvojhvězdného systému vzdáleného pouhých 100 světelných let v souhvězdí Draka. Na základě údajů získaných z jiných pozorovacích přístrojů vědci tvrdí, že oceánský svět je pravděpodobně stejně skalnatý jako Země. Silná vrstva vody však může pokrývat většinu povrchu a může také tvořit většinu hmotnosti planety. Rozsáhlá pozorování vesmírného teleskopu Jamese Webba by mohla o planetě odhalit více. Vědci publikovali svá zjištění v časopise The Astronomical Journal.

Zdroj: bgr.com, iopscience.iop.org