Vědci namíchali komárům smrtící koktejl. Může zastavit malárii

Vědci ze Stockholmské univerzity ve Švédsku věří, že našli řešení, jak skoncovat s komáry přenášejícími malárii. Každý den je krmí šťávou z červené řepy a se smrtícími toxiny, což je součástí velkolepého plánu boje proti zákeřné nemoci, uvedl server Euronews.

Ekologický způsob hubení komárů druhu Anopheles, kteří přenášejí malárii, zatím kvůli pandemii covidu-19 nebyl vyzkoušen v terénu. Nicméně výzkumníci si jsou tak jistí úspěchem, že založili společnost, která chce z jejich objevu vytvořit komerčně životaschopnou alternativu k chemikáliím, jež se v současnosti používají k hubení komárů. Jejich nevýhodou je, že mohou škodit i lidem a životnímu prostředí.

Vědci ve svém objevu využívají molekulu, kvůli níž lidé nakažení malárií připadají komárům tak „chutní“, a obrátili ji proti hmyzu. Malárií totiž lidé nejen onemocní, ale ti, kteří se nakazí, se stanou atraktivnější pro komáry, kteří pak nemoc přenášejí na další lidi.

Přidáním „atraktivní“ molekuly do tekutiny, která obsahuje rovněž stopové množství toxinů, se stane otrávený koktejl pro komáry neodolatelný. Po jeho požití komár zahyne.

Dosud nejúčinnějším způsobem hubení komárů je používání insekticidů, ty však zabíjejí i další hmyz a jiné formy života. Zároveň se množí důkazy o snižující se účinnosti. Téměř 80 zemí nahlásilo Světové zdravotnické organizaci (WHO), že komáři v letech 2010 až 2019 vykazovali rezistenci vůči alespoň jednomu ze čtyř běžně používaných insekticidů.

V prosinci WHO oznámila, že v roce 2020 se vyskytlo 241 milionů případů malárie, což je nárůst oproti 219 milionům v roce 2019, a odhadem 627 000 úmrtí – z toho 96 % v Africe. Zhruba 80 procent těchto úmrtí připadalo na děti mladší pěti let.

V ČESKU SE PROSAZUJÍ BIOCIDY PROTI LARVÁM

Přemnožení komáři nejsou problémem pouze Afriky. Zasaženy bývají v létě i mnohé regiony v Česku se stojatou vodou. Používají se proti nim právě zpravidla zmíněné plošné chemické postřiky, které však zabíjí i další hmyz. Některé přípravky, které lze rozprašovat i v obydlených oblastech, likvidují pouze létající stadium komára.

V Česku se nicméně začaly využívat také modernější způsoby hubení komářích larev, které spočívají v aplikaci biocidů například do tůní. Takto cílené dávkování je účinnější a šetrnější k přírodě, proto ho doporučuj i ekologové. Použití těchto přípravků se rozšířilo například v Poodří, jak informovala ČT24.

Zdroj: Euronews, ČT24