Vědci možná poprvé vyléčili HIV pomocí kmenových buněk

Americký výzkumný tým oznámil, že se mu pravděpodobně poprvé podařilo vyléčit HIV u ženy. V návaznosti na předchozí úspěchy i neúspěchy na poli výzkumu léčby HIV použili tito vědci nejmodernější metodu transplantace kmenových buněk, od níž očekávají, že rozšíří okruh lidí, kteří by mohli podobnou léčbu podstoupit, na několik desítek ročně, informuje web NBC News.

Jejich pacient vstoupil do vzácného klubu, který zahrnuje tři muže, které vědci vyléčili nebo s velkou pravděpodobností vyléčí z HIV. Vědci také vědí o dvou ženách, jejichž vlastní imunitní systém zcela mimořádně zřejmě virus porazil.

Tento léčebný postup má nahradit imunitní systém jedince imunitním systémem jiného člověka, léčit jeho rakovinu a zároveň vyléčit jeho HIV. Nejprve musí lékaři zničit původní imunitní systém pomocí chemoterapie a někdy i ozařování. Doufají, že tím zároveň zničí co nejvíce imunitních buněk, které navzdory účinné léčbě stále přechovávají HIV. Pokud se pak transplantované kmenové buňky odolné vůči HIV správně vštípí, nové kopie viru, které by mohly vzniknout ze zbývajících infikovaných buněk, nebudou schopny infikovat žádné další imunitní buňky.

„Ačkoli jsme velmi nadšeni novým případem možného vyléčení HIV, metoda léčby kmenovými buňkami, stále není proveditelnou strategií pro všechny, kromě hrstky z milionů lidí žijících s HIV“ uvádí doktorka Deborah Persaudová, specialistka na dětské infekční nemoci z Lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse.

Tradičně musí mít takový dárce dostatečně blízkou shodu pro darovaného, aby se maximalizovala pravděpodobnost, že se transplantát kmenových buněk dobře přihojí. Dárce musí mít také vzácnou genetickou abnormalitu, která podmiňuje odolnost vůči HIV.

Pacientka dle slov lékařů zůstává bez příznaků, zdravá a užívá si života.

Zdroj: nbcnews.com