Vědci jsou zaskočeni. Něco v Mléčné dráze vyzařuje rentgenové záření a nikdo neví, co to je

Naše galaxie, ačkoli je někdy nazývána domovem, je tak velká a tajemná, že stále skrývá mnohá tajemství. Jedním z nich je zdroj rentgenového záření, který se vědcům nepodařilo najít, jak píše server NASA.

I když to pouhým okem nevidíme, na obloze se toho obvykle děje mnohem víc, než bychom si mysleli. Když se však rentgenové dalekohledy dostanou do akce, mohou zachytit velkolepé úkazy, o kterých bychom jinak neměli ani tušení. Pomocí takového řešení astronomové pozorovali kosmické erupce, jejichž zdroj se nachází někde v hlubinách Mléčné dráhy.

XQC na pomoc aneb jak najít zdroj rentgenového záření

Někde je samozřejmě vágní pojem, ale vědci nemají jinou možnost: něco vysílá rentgenové záření, ale nedokážou říct, o co jde a kde to je. K tomuto výzkumu má přispět nová mise, která do vesmíru vyšle přístroj XQC (X-ray Quantum Calorimeter). Jakmile XQC pomocí suborbitální rakety dorazí na místo určení, bude provádět pozorování rentgenové světelné skvrny s padesátkrát větším rozlišením než dříve.

Start mise je naplánován na 26. června

Historie mapování oblohy pomocí rentgenových detekčních přístrojů sahá až do 60. let 20. století. Díky těmto snahám se vědcům podařilo identifikovat a katalogizovat jednotlivé zdroje záření. Některé z nich jsou samozřejmě stále záhadou. Ten, o kterém je řeč, je viditelný jen částečně a pouze ze severní polokoule. Mimochodem, vědci pod vedením Dana McCammona mají svůj typ na zdroj signálu.

Podle jejich názoru souvisí s rozptýleným a zahřátým plynem, který získal svou teplotu při výbuchu supernovy. Mise XQC bude zkoumat dva potenciální zdroje. Možná, že rentgenové záření pochází z plynu ohřátého supernovou typu Ia, která vzniká při zániku masivních hvězd. Jak už to tak bývá, ve vnitřní části naší galaxie není o takové objekty nouze. Druhý scénář naopak předpokládá klíčovou roli supernov typu II. Hvězdy za nimi jsou ještě hmotnější a dosahují vyšších teplot a svítivostí. Vyskytují se v aktivních hvězdotvorných oblastech a jedna taková se nachází ve vnitřním spirálním rameni Mléčné dráhy.

Zdroj: nasa.gov