Vědci dostali „šílený nápad“, jak mohou pomocí stratosférických balónů začít ochlazovat Zemi

Projekt financuje spoluzakladatel Microsoftu a čtvrtý nejbohatšího člověk planety Bill Gates. První část experimentu vyjde na zhruba 20 milionů dolarů (443 milionů korun, pozn. red.), napsal web Euronews.

V boji proti klimatickým změnám navrhují vědci z Harvardské univerzity snížit intenzitu slunečního světla a tím začít ochlazovat Zemi.

Ambiciózní projekt zahrnuje vypuštění obrovského balónu do stratosféry nesoucího 600 kg uhličitanu vápenatého – neboli křídy, která by poté byla rozprášená zhruba 20 kilometrů nad zemským povrchem.

Vědci pak budou sledovat, jak se prachové částice křídy spojí s atmosférou, což je proces známý jako solární geoinženýrství. Bílá křída v atmosféře by pak teoreticky mohla odrážet sluneční světlo a následně zpomalovat globální oteplování. Někteří odborníci předpovídají, že se obloha během dne také změní z modré na bílou.

Projekt ale není definitivním řešením ke snížení oteplování planety. „Maximálně oddálí celý problém o 10 nebo 15 let, dokud se nezbavíme zdrojů emisí,“ uvedl Bill Gates. „Pokusit se čelit tomuto katastrofickému problému ale musíme, i když naše cesta možná bude jen slepou uličkou,“ dodal.

Přitom to není poprvé, co byly balóny vypuštěné do stratosféry. Podle představitelů Harvardu bylo v roce 2019 po celém světě vypuštěno kolem 300 stratosférických balónů pro jiné vědecké účely. Navíc například Google letos vypustil nejméně 35 balónů, jejichž cílem je vybudovat ve stratosféře novou vrstvu technologie konektivity, aby se celosvětově rozšířil přístup k internetu.

Kritici projektu jsou ale skeptičtí a tvrdí, že ochlazování planety tímto způsobem by problém klimatických změn pouze zamaskovalo, než aby nabízelo jakékoli řešení. Vytváření klimatu pomocí toho, co je v podstatě umělým slunečníkem, neřeší hlavní příčinu krize – množství uhlíku generovaného fosilními palivy po celém světě.

Mnozí se obávají, že by to mohlo podkopat mezinárodní závazky ke snižování emisí a mohlo by to mít také nežádoucí vedlejší účinky jako jsou například změny v obdobích monzunových dešťů či nárůst sucha. Projekt dokonce může vytvořit mylný dojem, že pokračování využívání fosilních paliv je možné.

Přestože nikdo zatím přesně neví, co se stane, až se křída během zkušebního letu uvolní, David Keith, profesor aplikované fyziky na Harvardské univerzitě, věří, že by to mohlo být pro planetu prospěšné a křída může dokonce doplnit nebezpečnou takzvanou ozonovou díru.

Zdroj: Euronews