Vědci dokáží díky této hmotě identifikovat lidskou DNA z 2000 let starých mumií

Mezinárodní tým vědců získal lidskou DNA z hmoty zvané tmel, kterou vši používají k přilepení svých vajíček na lidské vlasy. Tato DNA byla získána z mumií nalezených v Argentině starých asi 1500 až 2000 let a prozrazuje nové informace o tehdejších lidech, informuje web indianexpress.com.

„Vši provázejí člověka po celou dobu jeho existence, takže tato nová metoda by mohla otevřít dveře ke zlatému dolu informací o našich předcích,“ uvedla v tiskovém prohlášení doktorka Alejandra Perotti, jedna z autorek studie.

„Prokázali jsme, že lidská genetická informace může být uchována po tisícíletí lepkavou látkou, kterou produkují vši na našich vlasech. Tyto zachované lidské geny mohou nyní poskytnout cenné informace o tom, jak lidé žili a umírali před tisíci lety,“ vysvětlila doktorka.

Vší pozůstatky mohou být dle vědců novým zdrojem vysoce kvalitní starověké DNA nejen lidí, ale i řady dalších živočichů, u nichž nejsou k dispozici kosti a zuby. DNA extrahovaná z hnilobného tmelu prý obsahovala stejnou koncentraci DNA jako ze zubu a dvojnásobnou oproti kostním pozůstatkům.

„Bylo pro mě zarážející, že tak malé množství nám může poskytnout nejen mnoho informací o tom, kdo tito lidé byli, ale také nám napovídá o možných virových onemocněních v oné době,“ uvádí doktor jménem Mikkel Winther Pedersen z institutu GLOBE na Kodaňské univerzitě a první autor studie.

Analýza DNA z hnilobného tmelu pomohla potvrdit pohlaví, genetické spojení mezi mumiemi a lidmi v Amazonii.

Zdroj: indianexpress.com