Vědci dokázali zvrátit stárnutí myší přeprogramováním jejich buněk. Bude to budoucnost i pro lidi?

Vědci ze Salkova institutu ve spolupráci se společností Genentech v USA učinili zásadní průlom v procesu stárnutí. Dokázali bezpečně zvrátit proces stárnutí u myší středního a staršího věku. Dosáhli toho přeprogramováním dospělých buněk do mladistvějšího stavu.

„Jsme potěšeni, že můžeme tento vědecký postup použít ke zpomalení stárnutí u zvířat. Tato technika je u myší jak bezpečná, tak účinná,“ uvedl v prohlášení Juan Carlos Izpisua Belmonte, profesor v Salkově laboratoři genové exprese.

Tento nový „omlazovací“ přístup řeší i nemoci souvisejících s věkem, je novým nástrojem k obnově zdraví tkání a organismu zlepšením buněčné odolnosti. K dosažení tohoto výsledku použil tým vědců směs čtyř molekul (Oct4, Sox2, Klf4 a cMyc) k obnovení dospělých buněk zpět na kmenové buňky.

Podle webu InterestingEngineering výzkumníci testovali koktejl molekul ve třech různých testovacích skupinách, z nichž jednu tvořily myši sledované  od jednoho roku do zhruba dvou let věku, což odpovídá asi 35 až 70 letům věku u lidí. Zjistili, že po celé délce časového období byly molekuly pro zvířata bezpečné a výrazně působily proti procesu stárnutí.

Zbývajícím dvěma testovacím skupinám byl podáván koktejl ve věku od 15 měsíců do 22 měsíců, což je přibližně věk 50 až 70 let u lidí a poslední byl použit pro lidský věk 80 let. Vědci nezaznamenali žádné negativní účinky na zdraví, chování nebo tělesnou hmotnost těchto testovaných zvířat.

Má to však jeden háček, aby byla léčba účinná, je potřeba ji provádět po dobu delší než sedm měsíců. Myši léčené pouze jeden měsíc nevykazovaly žádné známky omlazení.

Za cíl výzkumu si vědci kladou vrátit starším buňkám odolnost vůči stresu, zranění a nemocem a tím zastavit proces stárnutí organismu. Tato studie ukazuje, že alespoň u myší existuje cesta, jak toho dosáhnout.

Zdroj: interestingengineering.com