Vědci chtějí přezkoumat, jak sociální sítě ovlivňují duševní zdraví dětí

Skupina vědců v otevřeném dopise Marku Zuckerbergovi vyzvala společnost Meta, aby byla transparentnější ohledně svého výzkumu vlivu Facebooku, Instagramu a WhatsAppu na duševní zdraví dětí a dospívajících. Dopis vyzývá společnost, aby umožnila nezávislé přezkoumání své interní práce, přispívala daty do externích výzkumných projektů a zřídila nezávislou skupinu pro vědecký dohled, uvádí portál The Verge.

„Vy a vaše organizace máte etickou a morální povinnost sladit svůj interní výzkum dětí a dospívajících se zavedenými standardy pro důkazy ve vědě o duševním zdraví,“ píše se v dopise, který podepsali vědci z univerzit po celém světě.

Otevřený dopis přichází poté, co z Facebooku unikly některé údaje z interního výzkumu společnosti, který zjistil, že Instagram je u některých dospívajících dívek spojen s úzkostí a problémy s obrazem těla. Zveřejněný výzkum je však omezený a opírá se o subjektivní informace získané prostřednictvím rozhovorů. Tato strategie sice může přinést užitečné poznatky, ale nemůže prokázat, že sociální média způsobila některý z následků v oblasti duševního zdraví.

Neúplné informace

Z dosud dostupných informací se zdá, že studie, které výzkumníci společnosti Facebook provedli, nesplňují standardy, které akademičtí výzkumníci používají při provádění studií. Autoři dopisu upozornili, že dostupné informace také nejsou úplné – Meta nezveřejnila své výzkumné metody ani data, takže je nemohou kontrolovat nezávislí odborníci. Autoři vyzvali společnost, aby umožnila nezávislé přezkoumání minulého a budoucího výzkumu, což by zahrnovalo zveřejnění výzkumných materiálů a dat.

V dopise rovněž požádali společnost Meta, aby přispěla svými údaji k probíhajícímu nezávislému výzkumu duševního zdraví dospívajících. Dlouhodobě je mrzí, že velké technologické společnosti nezveřejňují data, což externím výzkumníkům ztěžuje kontrolu a pochopení jejich produktů. „Bude nemožné identifikovat a podporovat duševní zdraví v 21. století, pokud nebudeme moci studovat, jak mladí lidé komunikují online,“ uvedli autoři.

Společnost pravděpodobně má k dispozici údaje o používání platforem a dalším chování uživatelů, aby mohla ukázat, jak její platformy ovlivňují nebo neovlivňují duševní zdraví dětí a dospívajících, uvedla Kaveri Subrahmanyamová, vývojová psycholožka z Kalifornské státní univerzity v Los Angeles. „Proč nezveřejní data, která mají a která ukazují klikání a další chování? Myslím, že by měli pozvat výzkumníky, kteří mají tyto odborné znalosti, poskytnout jim tato data a nechat je provést analýzu,“ řekla.

V otevřeném dopise Meta také vyzvala, aby zřídila nezávislý vědeckou skupinu, která by vyhodnotila veškerá rizika pro duševní zdraví plynoucí z používání platforem, jako jsou Facebook a Instagram, a pomohla zavést „na důkazech založená řešení online rizik v celosvětovém měřítku“. Mohlo by to být podobné již existující Radě pro dohled nad Facebookem, která společnosti pomáhá s rozhodováním o moderování obsahu.

Interní výzkum, který má Meta k dispozici, v tuto chvíli nemůže jednoznačně říci, zda a jak platformy sociálních médií ovlivňují duševní zdraví, ale uniklá zjištění, spolu s dalšími výzkumy sociálních médií, vyvolávají dostatečně znepokojivé otázky, aby si zasloužily další zkoumání prostřednictvím důkladnějšího výzkumu, který by mohl pomoci pochopit tento vztah. Pochopení toho, jak život na internetu ovlivňuje děti a dospívající, je zásadní otázkou, poznamenávají autoři otevřeného dopisu. Utajení, s nímž Meta dosud s výzkumem nakládala, však „poněkud předvídatelně“ vyvolalo skepsi výzkumné komunity, která upřednostňuje transparentnost, a vyvolalo obavy dalších zúčastněných stran (jako jsou zákonodárci a rodiče), píší autoři otevřeného dopisu. Přijetí kroků, které autoři popisují, by mohlo pomoci tyto problémy vyjasnit a přispět k ucelenějšímu obrazu duševního zdraví online.

„Pokud by byly k dispozici správné vědecké a etické nástroje, údaje shromážděné společností Meta by mohly nebývalým způsobem informovat o tom, jak chápeme používání digitálních technologií a jejich vliv na duševní zdraví,“ píše se v dopise.

Zdroj: The Verge