Věci každodenní potřeby, o kterých jste pravděpodobně netušili, že je vyvinula NASA

Americký vesmírný program v průběhu desetiletí vyslal 12 lidí na Měsíc, přistál s pojízdnými rovery na Marsu a vyslal řadu sond do vzdálených oblastí sluneční soustavy. Věda, která stála za těmito a dalšími projekty, přinesla nespočet výrobků a inovací, z nichž má prospěch celý svět. Včetně těch, o kterých jste možná neměli ani tušení. Zde je jen několik vynálezů NASA, se kterými se můžete setkat ve svém každodenním životě, píše server Britannica.

Fotoaparát v mobilním telefonu

Za možnost pořizovat si selfie telefonem můžete poděkovat Laboratoři tryskového pohonu NASA. Mobilní telefony využívají obrazový snímač s komplementárními oxidy kovů, který výzkumníci NASA zmenšili, odlehčili a dokázali s ním pořizovat jasnější fotografie. Zajímavé je, že o konceptu mobilního telefonu se v této laboratoři poprvé uvažovalo již v 60. letech 20. století.

Paměťová pěna

Temperová pěna, známá také jako paměťová pěna, vyvinutá v Amesově výzkumném středisku, našla řadu využití, včetně polštářů, matrací, bezpečnostního vybavení, sedadel v letadlech a dalších. Vznikla z potřeby lepšího polstrování pro zlepšení ochrany při nárazu.

Bezdrátové ruční vysavače

Praktický ruční vysavač má svůj původ ve vesmírném cestování. Během programu Apollo byla společnost Black & Decker pověřena vývojem motoru pro přenosnou vrtačku, která měla být použita k odebírání jaderných vzorků na Měsíci. Výsledná technologie později vedla ke vzniku akumulátorových vysavačů a dalších malých domácích spotřebičů.

Bezdotykový teploměr

S podporou programu NASA vyvinula společnost Diatek Corporation lehký ušní teploměr, který měří množství energie vyzařované ušním bubínkem pomocí stejné infračervené technologie, jakou používají astronomové k měření teploty hvězd a planet. Kromě toho, že je teploměr mimořádně přesný, nedochází ke kontaktu se sliznicemi, čímž se eliminuje možnost zkřížené infekce.

Drážkovaná dlažba

Vědci NASA usilovně pracovali na vývoji způsobů, jak minimalizovat klouzání pneumatik po velmi vlhkém povrchu, což je potenciálně katastrofální nebezpečí pro přistávání raketoplánů. Zjistili, že vyřezávání drážek do vzletových a přistávacích drah pomáhá rychle odvádět vodu, což je přístup, který se nyní vyskytuje na mnoha dálnicích a komerčních letištních drahách.

Nouzová přikrývka, neboli termofólie

Reflexní deky, které jsou běžnou součástí nouzových souprav, vyvinula NASA v roce 1964. Lehké fóliové pláty velmi účinně udržují teplo a běžně je používají běžci na dlouhé tratě, aby zabránili dramatickým změnám tělesné teploty.

Zdroj: britannica.com