Ve Skotsku testují obří megawattový generátor energie, který pohání mořské vlny

Irská společnost OceanEnergy otestovala své generátory oscilujícího vodního sloupce ve značném měřítku na Havaji a právě podepsala smlouvu na čtyřletý projekt, jehož cílem je otestovat, ověřit a komercializovat její dosud největší jednotku u Orknejí ve Skotsku, jak píše server New Atlas.

Zařízení OE35, označované za plovoucí zařízení na výrobu energie z vln s největší kapacitou na světě, je rozhodně impozantní. Zatímco rozměry stroje, který má být postaven pro Skotsko, zatím nebyly stanoveny, stroj, který společnost postavila pro testování na zkušebním místě amerického námořnictva na Havaji, má rozměry 38,1 x 18 m, ponor 9,4 m a celkovou hmotnost 826 tun.

Při testování pracoval s výkonem 500 kW, ale zařízení bylo a je schopno výkonu 1,25 MW. Stavba takových věcí vyžaduje zařízení na úrovni loděnic – v případě havajského stroje zařízení oregonské společnosti Vigor. Po dokončení stavby tam byl stroj odtažen na zkušební místo, kde byl uveden do provozu. Na videu níže si můžete udělat představu o rozsahu celé věci; nejedná se o malý projekt.

Funguje na poměrně jednoduchém principu. Stroj OE35 je ukotvený na dně oceánu a sedí v moři, zatímco vlny pronikají dovnitř a ven ze tří velkých vzduchotěsných komor. Jak hladina vody v těchto komorách stoupá, vzduch je vytlačován ven. Když klesá, vzduch se nasává zpět.

OceanEnergy využívá k získávání energie z tohoto obousměrného tlaku vzduchu severoirskou technologii: Wellsovu turbínu, která byla vynalezena v Belfastu koncem 70. let. Ty využívají řadu symetricky navržených lopatek ventilátoru, které jsou navrženy tak, aby přeměnily tlak vzduchu proudícího oběma směry na stejný směr otáčení. Turbína se tak otáčí neustále jedním směrem, když vzduch vtéká a vytéká z vlnových komor, a nemusí tak měnit směr otáčení pokaždé, když se proud vzduchu obrátí.

To je v kontrastu s generátorem blowhole společnosti Wave Swell Energy (WSE), který funguje na podobném principu, ale energii ze vzduchu získává pouze při náběhu a vzduch při výtlaku umožňuje vytlačit ventilem ven.

Turbíny se zvony jsou méně účinné než jednosměrné turbíny a nezávislé analýzy zřejmě naznačují, že přístup společnosti WSE spočívající v použití jediné, relativně levné jednosměrné turbíny pravděpodobně povede k získání jedné z nejlevnějších obnovitelných energií na světě, takže na tom možná něco bude. Je však těžké si představit, že by Wellsova turbína byla tak neúčinná, že by nedokázala získat více energie z větru ve dvou směrech než zařízení společnosti WSE v jednom.

Když pomineme tuto malou záhadu, společnost OceanEnergy se přihlásila ke spolupráci se 14 partnery z průmyslu a akademické sféry ve Velké Británii, Irsku, Francii, Německu a Španělsku, aby otestovala zařízení OE35 ve velkém měřítku. Projekt WEDUSEA je spolufinancován programem EU Horizon Europe a Innovate UK, bude probíhat ve třech fázích po dobu čtyř let.

Nejprve tým navrhne a postaví zařízení OE35 přizpůsobené podmínkám v Evropském testovacím středisku mořské energie na Orknejích ve Skotsku. Poté ji během dvou let nainstaluje a otestuje. Třetí fáze bude šířit výsledky a zaměří se na komercializaci technologie ve velkém měřítku. Společnost OceanEnergy plánuje do budoucna stroj OE50 s výkonem 2,5 MW.

„Cílem inovativních opatření přijatých v rámci tohoto programu je zlepšit účinnost, spolehlivost, škálovatelnost a udržitelnost technologie energie z vln a snížit vyrovnané náklady na elektřinu této technologie o více než 30 %,“ uvedl Myles Heward, projektový manažer Evropského centra pro mořskou energii. „To pomůže snížit riziko investic do energie z vln.“

Zdroj: newatlas.com, redakce