Ve Francii staví největší termojaderný reaktor na světě. K čemu bude sloužit?

Cílem projektu je ukázat, že čistou energii z jaderné fúze lze vyrábět v komerčním měřítku. První část tokamaku ITER (mezinárodní termojaderný reaktor) je spouštěna na místo. Celý reaktor bude vážit 23 000 tun, uvádí web Guardian.

Největší projekt jaderné fúze na světě byl zahájen v roce 2020. Montáž bude trvat pět let, přičemž první ultražhavá plazma by měla vzniknout koncem roku 2025.

Projekt ITER v hodnotě 20 miliard eur (v přepočtu 500 miliard Kč) bude replikovat reakce, které pohánějí Slunce. Projekt má prokázat, že fúzní energii lze vyrábět v komerčním měřítku. Jaderná fúze slibuje čistou a neomezenou energii, ale navzdory 60 letům výzkumu se zatím nepodařilo překonat technické problémy spojené s využitím tak extrémního množství energie.

K sestavení obřího reaktoru budou použity miliony součástek a projekt je nejsložitějším technickým počinem v historii lidstva. Téměř 3 000 tun supravodivých magnetů, z nichž některé jsou těžší než letadlo jumbo jet, bude propojeno 200 km supravodivých kabelů, které budou všechny udržovány při teplotě -269 °C v největším kryogenním zařízení na světě.

Jaderná fúze uvolňuje obrovské množství energie při slučování těžkých atomů vodíku, ale k tomu je zapotřebí teplota 150 milionů °C, což je desetkrát vyšší teplota než v jádru Slunce. Vodíkové palivo se získává z mořské vody a je ho zapotřebí jen několik gramů, ale k udržení plazmatu ve vakuové komoře ve tvaru koblihy zvané tokamak jsou zapotřebí obrovské magnety.

Stejně jako u běžných štěpných reaktorů neprodukuje samotný proces oxid uhličitý, který by oteploval klima. Navíc fúzní reaktory produkují mnohem méně radioaktivního odpadu než běžné jaderné reaktory.

Projekt ITER bude prvním, který dosáhne „hořícího“ nebo samoohřívajícího se plazmatu, a očekává se, že vyprodukuje desetkrát více tepla, než se do něj vloží. Za chodu bude také spotřebovávat značné množství elektrické energie k napájení magnetů a vědeckých přístrojů, Má však jít o důkaz konceptu fúze ve velkém měřítku, nikoli o návrh budoucího komerčního reaktoru.

Mezi montovanými součástmi je kryostat o průměru 30 metrů, vyrobený v Indii, který obklopuje reaktor a udržuje v něm extrémně nízkou teplotu. Jeden z elektromagnetů, nazývaný centrální solenoid, který vyrobily Spojené státy, bude mít magnetickou sílu, která by dokázala zvednout letadlovou loď.

„Jsme přesvědčeni, že je možné dosáhnout rychlého pokroku, který je dán potřebou bezuhlíkové energie a je umožněn soukromými investicemi, modulárními konstrukcemi, novými materiály a pokročilými technologiemi,“ řekl But Bigot, generální ředitel projektu.

Mezi další společnosti zabývající se jadernou fúzí patří například Tri Alpha Energy, která využívá technologii urychlovačů částic a spolupracuje se společností Google, General Fusion, která využívá vír z roztaveného olova a lithia k zadržení plazmatu a kterou podporuje Jeff Bezos z Amazonu.

Zdroj: The Guardian