Válčení budoucnosti podle Rusů? Robotický tank ve formaci s drony

Rusové vylepšili bojového robota podobného malému tanku, na němž testují technologie pro bitvy budoucnosti. Robot s umělou inteligencí se dokáže autonomně pohybovat a spolupracovat na bojišti s podobnými stroji.

Experimentální robotické bojové vozidlo s názvem Marker bylo od počátku navrženo jako testovací základna pro budoucí nástroje a technologie, uvedl web Popular Science. Ačkoli Marker nikdy do boje nezasáhne, stroje založené na jeho vlastnostech už mají brázdit bojiště. Slouží jako testovací platforma pro interakci pozemních robotů, bezpilotních letadel a speciálních jednotek v rámci budoucích modelů vedení války.

Marker je vozidlo bez posádky (UGV), tvarem podobné tanku. A stejně jako tank má pásovou platformu, na kterou lze přidat řadu senzorů a zbraní. Patří mezi ně například věž s kulomety a protitankovými střelami a také zásobníky pro vypouštění bezpilotních letounů. Rusové podle serveru The Defense Post naučili robota mimo jiné zasáhnout letící disky z kulometu Kalašnikov mnohonásobně rychleji než lidé.

Už na předváděcí akci v roce 2019 vývojáři ukázali, jak věž Markeru následovala pohyby puškohledu vojáka, což naznačuje, že člověk by mohl zbraň vozidla zaměřovat na dálku. Velice efektivně se Marker pohybuje ve formaci s 15 menšími kvadrokoptérami. Právě na rozpracování technologie autonomní skupinové součinnosti robotů se vývojáři zaměřili.

Lepší komunikační, průzkumné a řídící nástroje otestované na Markeru by mohly umožnit robotům pracovat ve formaci s lidskou jednotkou. To je podle všeho směr, kterým se chce Rusko ubírat při navrhování vojenských robotů.

Zatímco pozemní roboti ovlivnění Markerem mohou bojovat v budoucích válkách, jsou to létající ruští roboti, kteří se pravděpodobně dočkají akce v jakémkoli konfliktu v roce 2022. Pokud Kreml napadne Ukrajinu může využít flotilu bezpilotních letounů, o nichž jste si na Techsvět.cz mohli přečíst už dříve.

Zdroj: PopSci.com, TheDefensePost.com