V prvních zemědělských společnostech panovalo brutální násilí. Archeologové to zjistili z kostí

Podle nového výzkumu bylo násilí a války v době, kdy se v severozápadní Evropě rozšířilo zemědělství, v mnoha neolitických komunitách běžné, jak píše server SciTechDaily.

Nový výzkum naznačuje, že násilí a válečnictví byly rozšířené v mnoha neolitických komunitách v celé severozápadní Evropě v období spojeném s přijetím zemědělství. Bioarcheologové zjistili, že více než desetina z více než 2300 kosterních pozůstatků prvních zemědělců ze 180 nalezišť z doby před přibližně 8000 až 4000 lety byla zraněna zbraněmi.

Na rozdíl od názoru, že neolitická éra se vyznačovala mírovou spoluprací, mezinárodní tým vědců tvrdí, že v některých regionech může být období od roku 6000 př. n. l. do roku 2000 př. n. l. vrcholem konfliktů a násilí se zničením celých komunit. Výzkum také naznačuje, že vznik pěstování plodin a chovu zvířat jako způsobu života, který nahradil lov a sběr, mohl položit základy formalizovaného válčení.

Vědci použili bioarcheologické techniky ke studiu lidských kosterních pozůstatků z nalezišť v Dánsku, Francii, Německu, Velké Británii, Španělsku a Švédsku. Shromáždili nálezy a poprvé zmapovali důkazy o násilí v neolitické severozápadní Evropě, kde je největší koncentrace vykopávek z období neolitu na světě. Zkoumali pozůstatky a hledali důkazy zranění způsobených převážně tupým předmětem na lebce.

Více než deset procent z nich vykazovalo poškození potenciálně způsobená častými údery tupými nástroji nebo kamennými sekerami do hlavy. Bylo nalezeno také několik příkladů penetračních zranění, o nichž se předpokládá, že byly způsobeny šípy. Některá zranění byla spojena s hromadnými pohřby, což by mohlo naznačovat zničení celých komunit, tvrdí vědci.

Zranění, která byla způsobena, jsou velmi závažná: „Tato studie vyvolává otázku, proč se zdá, že násilí bylo v tomto období tak rozšířené. Nejpravděpodobnějším vysvětlením může být, že se změnila ekonomická základna společnosti. Se zemědělstvím přišla nerovnost a zdá se, že ti, kterým se dařilo hůře, se občas zapojovali do nájezdů a kolektivního násilí jako alternativní strategie k dosažení úspěchu, přičemž výsledky jsou nyní stále více rozpoznávány archeologicky,“ uvedl doktor Martin Smith z katedry archeologie a antropologie univerzity v Bournemouthu.

Zdroj: scitechdaily.com, bournemouth.ac.uk, redakce