V Polsku byla objevena hrobka vikingského krále, kterému vděčíme za Bluetooth

Ve Wiejkowě, v obci Wolin, byl objeven Haraldův hrob Bluetooth, píše server Ancient Origins. Na konci prvního tisíciletí vládl ostrovu Wolin také vládce Dánska a Norska. Slavný král není známý jen ze stránek historie. Je po něm pojmenován moderní standard bezdrátové komunikace Bluetooth.

Vědeckou senzaci objevu Haraldova kurhanu Bluetooth umožnilo satelitní snímkování oblasti a použití systému LIDAR (Light Detection and Ranging). Tato technologie využívá k měření vzdálenosti laser. Laserový paprsek, který se odráží od překážek, se vrací do senzoru a změny v čase návratu paprsku umožňují mimo jiné vytvořit velmi přesnou trojrozměrnou mapu terénu.

Výhodou takového řešení je, že lze snímkovat velmi rozsáhlé oblasti při zachování vysokého rozlišení. Ty zaznamenávají i 30centimetrové změny výšky terénu.

Mohyla Haralda Bluetooth

Domněnky, že by slavný král mohl být pohřben na polském území, se objevily již v roce 2014. V té době byl objeven zlatý disk s názvem Curmsun Disc. Nápis na něm hovořil o vládci Dánů, Skåne a vikingské pevnosti Jomsborg, která se pravděpodobně nacházela v ústí řeky Odry. Okolnosti Haraldovy smrti a místo jeho pohřbu však zůstaly v oblasti dohadů.

Teprve současný výzkum, vedený Markem Kridou, odhalil existenci 3 metry vysokého a 33 metrů v průměru vysokého kurhanu, na jehož vrcholu byl několik desetiletí po jeho vybudování postaven malý kostelík.

Kde se vzal Bluetooth?

Harald Bluetooth je dnes také velmi populární. To vše díky standardu bezdrátové komunikace Bluetooth. Tento standard vyvinula v 90. letech švédská společnost Ericsson.

Během vývoje normy byl projekt pro interní použití týmu, který na něm pracoval, pojmenován Bluetooth (modrý zub). Stejně jako Harald Bluetooth sjednotil Skandinávii, tak i nový standard měl za cíl propojit různá elektronická zařízení a umožnit jim snadnou bezdrátovou výměnu dat.

Nakonec se po zamítnutí jiných návrhů na název nového standardu, jako například RadioWire a PAN (Personal Area Networking), stal oficiálním pracovním názvem tento název.

Co znamená logo Bluetooth?

Za zmínku stojí, že vikingské odkazy se netýkají pouze názvu, ale také loga Bluetooth, které se skládá z kombinovaných run ᚼ a ᛒ, což jsou ekvivalenty písmen H a B – od Haralda Blåtanda (dánsky Sinose).

V současné době jej využívá nespočet elektronických zařízení, jako jsou chytré telefony, počítače a různé příslušenství (např. klávesnice nebo myši), a také audio a audiovizuální zařízení.

Zdroj: ancient-origins.net, Wikipedia